Народното събрание окончателно прие промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. С тях се улеснява процесът и условията за привличане на висококвалифицирани специалисти във всички сектори на икономиката ни, чрез т.нар. Синя карта.
"Въвеждането на по-привлекателна и ефективна схема за привличане на служители от трети страни с висока професионална квалификация ще спомогне за преодоляване недостига на висококвалифицирани кадри в редица сектори на икономиката и ще позиционира България като конкурентна бизнес дестинация", коментират вносителите на законопроекта от Демократична България, пише economy.bg.
Според приетия текст брутната работна заплата, посочена в трудовия договор на работника-гражданин на трета държава, трябва да бъде най-малко 1,5 пъти по-висока от средната работна заплата в България.
Високвалифицирани специалисти от страни извън ЕС ще могат да идват по-бързо и по-лесно да работят в България, посочват от Българската стартъп асоциация BESCO.
Организацията уточнява какви промени се въвеждат с новия закон:
- Съкращава се срокът на цялата процедура за прием. Вече ще може да се признава и опит, а не само диплома за висше образование
- Кандидатстване по електронен път от работодател или от чужденеца
- Синята карта ще бъде валидна 5 години
- Чужденците ще могат да работят от разстояние в България и чужбина
- Улеснява се процесът за смяна на длъжността (не се издава нова пластика)
- Улеснява се смяната на работодател (не се издава нова пластика)
- Хората с международна закрила ще могат да кандидатстват за Синя карта
- Притежателите на Синя карта се осигуряват в НЗОК като българските служители