Стартира процедура за близо 1,2 млрд. лв. за финансиране изграждането на батерийни мощности

Стартира процедура за близо 1,2 млрд. лв. за финансиране изграждането на батерийни мощности

Министерството на енергетиката стартира процедурата за финансиране със средства от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на проекти за изграждане на батерийни мощности с бюджет от близо 1,2 млрд. лева, съобщават от ведомството.

Процедурата "Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници" (RESTORE) осигурява възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници (вятърна и слънчева) в енергийния микс, посочва се в съобщението на институцията.

В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с минимум 3000 MWh използваем енергиен капацитет, присъединени към електропреносната и електроразпределителните мрежи на територията на България.

В случай, че са свързани с електроразпределителните мрежи, те следва да са свързани и с телекомуникационната мрежа на "Електроенергийния системен оператор" ЕАД.

Допустими разходи и размер на финансирането

За финансиране по процедурата ще бъдат допустими разходи, които са възникнали след датата на публикуване за обществено обсъждане на процедурата, а именно - 25-ти юни 2024 година, уточняват от Министерството на енергетиката.

Подборът на подадените предложения за инвестиции ще се осъществява чрез открита и конкурентна тръжна процедура.

Безвъзмездното финансиране по настоящата процедура е в размер на 1 153 939 700 лева. Няма минимален размер за финансиране на всяко предложение, а максималният за едно предложение за едно предприятие е 148 643 080 лева.

Предвижда се да се финансират до 50% от допустимите разходи, но не повече от 371 607,70 лева (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет.

Един кандидат може да подаде няколко предложения, като те общо не биха могли да получат финансиране в размер на не повече от 1/6 от квотата по процедурата.

Инвестициите по процедурата трябва да са изпълнени и въведени в експлоатация до месец март 2026 година. През май 2025 година ще бъде проверена степента на зрялост на проектите и тяхната реализация.

Пакетът с документи е публикуван в Информационната система за Механизма (ИСМ) - Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), раздел "Национален план за възстановяване и устойчивост".

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.