Състоянието на бизнес средата през 2024 г. спрямо предходната 2023 г. не се е променило. Това сочат данните от изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което беше представено в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Общо 37 на сто от запитаните считат, че 2024 г. е била по-добра от 2023 г., каза проф. Галина Младенова, която е част от изследователския екип, цитирана от БТА.
Ръководителят на изследването проф. Симеон Желев цитира данни от проучването, според които 43 на сто от запитаните очакват настоящата 2025 г. да е по-добра от изминалата, 38 процента са на мнение, че ще е същата и 18,8 на сто прогнозират 2025 г. да е по-лоша. Очакванията при микрофирмите са по-песимистични, отколкото при малките, средните и големите фирми, каза проф. Желев.
Песимистични са нагласите относно търсенето на стоки и услуги, възможността за наемане на качествена работна ръка и данъчната и осигурителна тежест, сочи проучването.
Общо 27 на сто от фирмите смятат, че въвеждането на еврото няма да се отрази на състоянието им, докато 16 на сто нямат изградено становище, посочи проф. Желев. При микрофирмите има оценка за леко отрицателно отражение от въвеждането на еврото, добави той.
Проф. Младенова обясни, че проучването сочи, че според бизнеса основният проблем е трудното намиране на качествена работна сила, на второ място се нареждат административните и бюрократични бариери и на трето място е нелоялната конкуренция.
Трудният достъп до кредити и други финансови източници са най-малките проблеми, които посочва бизнесът като спънки, каза тя.
Изследователският проект "Бизнес барометър" е емпирично изследване, финансирано от фонд "Научни изследвания" на УНСС. Методите за събиране на данни са онлайн и офлайн структурирано допитване с въпросник, съдържащ 34 въпроса.