Правителството ще предложи на Народното събрание да приеме законопроект за цялостна електронизация на регистъра БУЛСТАТ. В него се предвижда водене на дело в електронна форма за всеки регистриран субект, в което ще се съдържат и документите, въз основа на които е извършена и регистрацията му.
Законопроектът е изготвен в изпълнение на правителствения план за намаляване на административната тежест от законодателството, което съдържа национални и транспонирани европейски изисквания.
Въвежда се задължение за държавните органи, органите на местното самоуправление, организациите, предоставящи публични услуги, вкл. банките, да проверяват служебно вписаните обстоятелства за конкретното лице и да не изискват писмени справки или удостоверения.
Регламентира се изцяло ново производство, което ще се развива пред регистър БУЛСТАТ. То ще позволява приемането от регистъра на заявления и искания, подавани по електронен път. Разписва се редът за тяхното разглеждане от служителите на регистъра и предметните предели на проверката, което ще се извършва по подаденото заявление и документите към него. В резултат на предложените изменения, в регистъра ще могат да се подават заявления 24 часа, седем дни в седмицата, а разглеждането им ще се извършва в еднодневен срок.
Въвежда се възможност за обжалване на отказите за вписване в регистъра по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
С предлаганите изменения се регламентира и публичният достъп до регистър БУЛСТАТ. Посредством интернет той ще бъде изцяло безплатен, като единствено за извършваните от служител на агенцията писмени справки и издаваните удостоверения ще се дължи регламентираната държавна такса.
Практическото реализиране на промените се осъществява по ОП „Административен капацитет”.
Очаква се законът да влезе в сила от началото на 2016 година.