Обемът на вноса на технологичен хардуер в България е надвишил 1 млрд. евро през 2019 г. за първи път от 28 години. Това показват данните на независимата изследователска агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Увеличава се вносът на десктоп компютри, сървъри, преносими компютри, мултифункционални устройства, принтери, цифрови фотоапарати и монитори, показва анализ на компанията.
На фона на търговската битка между САЩ и Китай и рязко спадащия световен пазар на смартфони вносът на мобилни телефони в България достига изключителен ръст и невиждани размери през 2019 г., допълват анализаторите. Общият търговски оборот с тези устройства вече е над 500 млн. евро. Това е и ясно доказателство, че българите са мобилни и са една от бързо развиващите се нации в ЕС е това отношение.
Намалява вносът на дискове и флаш памети, мултимедийни проектори, части и аксесоари, токозахранващи устройства и базовите станции на мобилните оператори. При мрежовия хардуер няма промяна.
Изключителни резултати показва и експортът на технологичен хардуер от България през 2019 г., който записва 23% ръст на обемите до 450,8 млрд. евро.
Трудните дни през годината за бизнеса с хардуер предстоят, посочват анализаторите.
След въвеждане на извънредното положение в страната приходите от сравнително успешните 75 дни от първото тримесечие на 2020 г. вероятно няма да стигнат то да завърши на положителна територия. Спадът второто и третото тримесечие се очертава да бъде значителен.
От опита ни през предходната криза през 2008-2010 г., през очертаващите се най-трудни следващи 90 дни, може би най-важният показател за оставане в бизнеса и най-малко щети ще бъде управляване на cash-flow процесите, посочват от компанията.
Нашите очаквания са през последното тримесечие на годината пазарите и бизнесът да се възстановят и индексите на продажбите отново да тръгнат нагоре, макар и в изключително променена среда.