За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

Schneider Electric, обявена наскоро за най-устойчивата компания в света в класацията на списание TIME, връчи за първи път награди на местни победители от България в глобалния си конкурс за устойчиво развитие Schneider Sustainability IMPACT Awards.

Кандидатите от България, които преминават в европейския кръг на състезанието, са "Арексим Инженеринг", производител на високо прецизни технически пластмасови компоненти и инструментална екипировка, базиран в Смолян, и Хотел "Сол Марина Палас" - Несебър.

Церемонията по връчването на националните награди се проведе в хотел "Хилтън" в присъствието на заместник-министъра на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, и Никола Барбутов, зам.-кмет на Столична община за направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм". Модератор беше журналистът Бойко Василев.

Sustainability IMPACT Awards е глобална инициатива на групата Schneider, обявена за първи път през 2022 година. Победители в нея се излъчват за трети път, като досега не е имало местни кандидатури от България, насочени за общоевропейския кръг от конкурса. В последното издание на инициативата глобалните победители са общо 12 от различни браншове и различни региони на света.

Глобалните победители в Sustainability IMPACT Awards ще бъдат определени по-късно тази година, след като състезанието бъде финализирано по региони. "Арексим Инженеринг" и хотел "Сол Марина Палас" - Несебър са отличени на национално ниво за своите мерки за устойчиво развитие.

По време на събитието Георги Ангелов сподели, че министерството е насочило усилията си към мултиплициране на добрия пример на компании като Schneider Electric в областта на устойчивото развитие. "Вярваме, че именно този тип бизнес модел, основан на иновации и отговорност, е двигател на дългосрочния растеж в България", добави той.

По отношение на важността от фокусиране върху устойчивото развитие и ESG политиките г-н Никола Барбутов подчерта, че е време за конкретни действия и ангажименти, а не само за добри намерения. "Ако не положим усилия - и като бизнес, и като общности - ще изостанем не само в икономическото си развитие, но и в качеството си на живот", допълни той. За усилията и действията на държавата в подкрепа на новите инвестиции в устойчиво развитие на бизнеса и индустрията по време на дискусионния панел разказа Мила Ненова.

"Фактът, че победителите у нас са от два различни сектора на икономиката, показва, че устойчивостта е релевантна и приложима за всеки бизнес", посочи Ивелина Николова, генерален мениджър за зона Южни Балкани в Schneider Electric. "За нас е много важно да поддържаме разговора за устойчивото развитие с всички заинтересовани страни, но най-вече с бизнеса, тъй като там стратегията да се подсигурят процеси със съвременни технологични решения води до най-видим ефект. Да си енергийно независим, да имаш възможност да управляваш разходите си и да взимаш максимума от ресурсите си, да оптимизираш процесите си - това е устойчивият път на развитие, който създава предпоставки за конкурентоспособност и бъдеще. Технологиите, които правят този път възможен, са на наше разположение", допълни тя.

Критериите, според които дадена кандидатура се квалифицира за следващото ниво, стават все по-строги на всеки следващ кръг, но изискват цялостен подход към устойчивостта още от първото ниво на конкурса. Освен конкретни внедрени процеси и технологии, свързани с управлението на енергията в съответното предприятие или друг бизнес, кандидатите трябва да покажат стратегическо мислене и прилагане на устойчив подход във всички свои звена.

Компаниите победители за България споделиха повече за своя подход към темата, включващ собствени възобновяеми мощности, мерене и визуализации на енергийното потребление, включване на екипите си и изграждане на цялостна култура. Победителите се обединиха около мнението, че да бъдеш устойчив като доставчик на стоки и услуги е изискване на пазара и клиентите, което е съществен мотиватор за предприемане на стъпки в тази посока.

На събитието освен церемонията се състоя дискусионен панел под надслов Innovation Talk. Представители на институциите, бизнеса, браншовите организации и медиите обсъдиха значими за България теми, свързани с дългосрочната визия за постигане на устойчивост в българската промишленост в променящия се глобален контекст. Участниците стигнаха до извода, че устойчивото развитие и развитието на бизнеса не са две отделни програми за бъдещето, а общ дневен ред, и колкото повече компании го разберат, толкова по-бързо ще напредва България.

Как устойчивостта поражда възможности за бизнеса? Как бизнесът решава локални и глобални проблеми чрез въздействието си върху местната среда? Как се привличат публични и частни инвестиции в сферата на устойчивостта? Отговорите на тези и други въпроси ще дадат опитни експерти в сферата на корпоративната социална отговорност на конференцията "Корпоративна социална отговорност: Устойчиво развитие на регионите". Събитието се организира от сп. Enterprise съвместно с CSR Advice Box и ще се състои на 28 май. Вижте повече за конференцията тук!

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.