"Тиенжин Стейт Фармс Агрибизнес Груп" обяви намерение, одобрено от правителството на Тиенжин, да бъдат инвестирани 100 млн. евро в изграждане на агробизнес парк за преработка на селскостопанска продукция в България. Идеята е в него да бъдат привлечени още 5 китайски компании, които да инвестират в изграждането на нови мощности.
Сериозни намерения за инвестиции и в други подсектори на хранителната промишленост, машиностроенето и туризма бяха заявени на инвестиционни форуми в Пекин и Шанхай, които организира Българската агенция за инвестиции. Двата форума привлякоха над 350 участници, представители на бизнес и политическите среди в Китай, съобщи Money.bg.
Форумите са част от инициативата за популяризиране на България като бизнес и инвестиционна дестинация в 10 града в 7 държави в Европа, Азия и Северна Америка в периода 21 октомври - 20 ноември 2014 г. Проектът, финансиран от ОП "Конкурентоспособност" на ЕС под наслов „България: разширете бизнеса си", цели да представи пред международната бизнес общност аргументи в полза на избора на България за място за установяване и разширяване на бизнес.
Зам. изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Костадин Джатев представи средата за бизнес и инвестиции в България като изтъкна конкурентните предимства на страната ни - макроикономическа стабилност, ниски данъци и плосък данък, ниски оперативни разходи, фиксиран курс на лева към еврото и насърчителните мерки, заложени в Закона за насърчаване на инвестициите.
„Инвестициите в производство в България дават възможност на китайските компании за безпрепятствен достъп до европейския пазар и по този начин значително се спестяват мита, такси и оперативни разходи", обясни зам. изпълнителният директор на БАИ. Той изтъкна многократно стратегическата позиция на България като мост към пазарите в ЕС, Турция, Близкия Изток, Русия и Украйна. Изпълнителният директор на АмЧам Валентин Георгиев покани китайския бизнес да се възползва от преимуществата на страната ни. Той даде за пример успешните американски инвестиции в логистични и научно-изследователски центрове в България, в софтуерни разработки и други услуги.
Презентациите предизвикаха множество въпроси относно условията за сертифициране на инвестиционни проекти по ЗНИ и получаване на българско гражданство след направени инвестиции, за възможностите на БАИ да съдейства на инвеститорите при реализацията на проектите им и за перспективните отрасли на българската икономика.
На форумите бяха изразени намерения от страна на компания за рециклиране на автомобили и компании за авточасти да инвестират в България. Зададени бяха въпроси за възможностите за инвестиции в телекомуникациите, за износ на биохрани от България за Китай, както и за участие на китайски фирми в стратегически инфраструктурни проекти.