Ново изследване, осъществено сред 1200 организации, засегнати от рансъмуеър атака, разкрива отрезвяваща истина за всички, които решат да платят поискания откуп за възстановяване на данните.
Според проучване на специалистите по устойчивост на данни Veeam около 80% от анкетираните организации са решили да платят искания откуп, за да прекратят продължаващата кибератака и да възстановят данните си, като 41% от тези организации са възприели политика да не плащат.
Над една пета от платилите обаче (21%) не са си възстановили данните, пише Forbes.
Тези данни ясно демонстрират факта, че киберпрестъпността не е лесна среда за навигиране, особено когато една компания трябва да се справи с атака.
Също една пета от претърпелите рансъмуеър атаки компании съобщават, че тези атаки вече са изключени от техните застрахователни полици. От тези организации с киберзастрахователно покритие 74% отчитат увеличение на премиите, сочат още данните.
Проучвания от предходни години показват и по-стряскащи резултати. Доставчикът на решения за сигурност Sophos например разкрива, че от резултатите от осъществено от компанията проучване се вижда, че 32% от анкетираните компании, претърпели рансъмуеър атака, са избрали да платят откуп. Общо 92% от тях обаче не са си получили данните.
Рансъмуерът еволюира, но основите на сигурността остават същите
Много от рансъмуеър атаките вече криптират и резервната база данни. Други групи, които крадат данни на клиенти, искат откуп в замяна на това да не ги продават и да не ги публикуват онлайн. Трети групи прилагат смесени атаки.
Най-важното е организациите да защитят правилно своите данни и да имат готовност да възстановят бързо максимум възможни данни при евентуална атака. За това са необходими силни мерки за сигурност, тестване, архивиране и осигуряване на синхрон между екипите.