Общият ефект от пълното присъединяване на България към Шенген би могъл да достигне 1,3 млрд. лв. годишно. Това каза министърът на икономиката Петко Николов на събитие, свързано с представяне на приоритетите на унгарското ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз.
Министърът благодари на Унгария, че сред водещите приоритети на европредседателството ѝ е пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. Премахването на ограниченията и по суша, каквито все още съществуват, би подобрило икономическия обмен и би намалило вредните въглеродни емисии, съобщава БНР.
С влизането в Шенген по суша българските компании ще осигурят по-бърз транспорт с по-малко потенциални закъснения в доставките и това е само една от многото ползи от пълноправното членство на страната ни в пространството без гранични проверки, увери министър Петко Николов:
"Така преките и потенциалните ползи от премахването на сухопътния граничен контрол възлизат на общо около 1,3 млрд. лв. годишно", коментира той.
Екологичният ефект също ще е много добър, според министъра.
"Под формата на потенциал за намаляване на генерирането на въглеродните емисии, чийто годишен обем, измерено в лева, е около 7,5 млн. лева", посочи той.
Миналата седмица Унгария, която е ротационен председател на ЕС, заяви, че очаква решение за отпадането на сухопътните шенгенски граници за България и Румъния до края на годината.
За унгарското председателство на Съвета на ЕС отпадането на сухопътните шенгенски граници на България и Румъния е много важен въпрос. Искаме да се вземе решение до края на годината, заяви за БТА унгарският заместник-министър на вътрешните работи Бенсе Ретвари.
На пресконференция в Будапеща Ретвари призова страните от ЕС да изпратят допълнителни сили по външните граници на България и Гърция.
Ретвари посочи, че е необходимо ЕС да повиши охраната по всички външни граници. По неговите думи, в противен случай ще се наложи възстановяване на вътрешните европейски граници, а това ще навреди на вътрешния пазар.