България въвежда 15% данък печалба за мултинационалните компании

България въвежда 15% данък печалба за мултинационалните компании

България въвежда 15% данък печалба за големите мултинационални компании, които оперират на територията на страната. Предвижда се това да стане от началото на следващата година, показва средносрочната бюджетна прогноза на финансовото министерство. Допълнителният налог е в синхрон с инициативата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейския съюз за минимален корпоративен данък върху мултинационалните компании.

Става въпрос за компании с приходи над 800 млн. евро в България за съответната година, които са "мултинационални по определени критерии", обясни финансовият министър Асен Василев при представянето на проектобюджет 2023 и средносрочната прогноза. "В България такива компании са големите ритейлъри и в банковата сфера", посочи още той.

Списък точно кои ще са засегнати, все още не е представен.

Според разчетите на финансовото ведомство допълнителните 5 процентни пункта към сегашния плосък корпоративен данък от 10% в България за въпросните компании ще донесе на хазната през следващата година около 220 млн. лв.

България одобри създаването на глобален минимален корпоративен данък още през 2021 г., по време на служебния кабинет на президента Румен Радев. Първоначално идеята бе той да е 21%, но след преговори във формат Г-7 и Г-20 стана 15%.

Други данъчни промени от 2024 г.

Според плана на Асен Василев още от следващата година ще се вдигне и ДДС ставката за ресторантьорските и кетъринг услугите, доставката на услуги за използване на спортни съоръжения и обща туристическа услуга от 9 на 20%. Припомняме, че те бяха понижени още по време на коронакризата като временна мярка, но многократно бяха удължавани под един или друг предлог. Отново оттогава се очаква ставките за хляб и брашно също да бъдат върнати от 0 на 20%.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.