Пазарът на индустриални имоти в България се доминира от София

sklad-logistichen-centar-Pixabay

Пазарът на индустриални имоти в София през последната година е изключително динамичен. Ясно се разграничават две категории индустриални площи: строените между 1970 и 1989 г. и тези след 2010 г.

Това показват данни на компанията за индустриални имоти БГСКЛАД, представени по време на втората годишна международна конференция за индустриални имоти, която се състоя в София.

Старите складови площи са с много високи експлоатационни разходи, неподходящи, от гледна точка на съвременната логистика. Основното им предимство е, че са в райони с развит градски транспорт и инфраструктура. Разполагат и със самостоятелни площи в диапазона 50-100 кв.м. до 500 кв.м. Търсенето основно е за малки производства и сервизи.

Наемните цени на тези площи зависят от мястото, на което са ситуирани, като варират в много широки граници - от 3 до 10 лв. на кв.м. без ДДС. Продажбите им не са чести, което се обуславя от ценността на земята върху, която са построени – често от 300 до 600 лв. на кв.м. върху бъдещата възможна РЗП.

Втората група осигуряват комфорт и ниски експлоатационни разходи. Минус е, че се строят извън границите на града, което ги прави недостижими с градски транспорт. Цената им е около 10 до 14 лева на кв.м. плюс такса за поддръжка в границите - 1 до 3 лв./кв.м.

Особеност на 2019г. е, че наред с модерните и пазарно обосновани проекти с площ над 5 000 до 100 000 кв.м, има увеличение и на площите до 500 кв.м. с височина до 5-6м. Пазарът на такива площи в малки бази с относително труден достъп е ограничен по дефиниция, а крайният резултат е нефункционалност и ниски доходи.

В сравнение с миналата 2018 г. се наблюдава много по-трудно взимане на решение за наем и покупка от малки до средни инвеститори в сегмента до 1000 кв.м. При големите инвеститори търсенето е по-регулярно. Тенденция е и наложили се производители и търговци да строят свои помещения. Това е ясен сигнал към собствениците на бази, че стойността на услугата, която предлагат не съответства на наемната цена, обобщава компанията.

Що се отнася до Пловдив, според представителя на БГСКЛАД за региона – Атанас Ласков, през първите 9 месеца на тази година пазарът на индустриални имоти там бележи значителен спад в сравнение с предходната година. Значително са намалели сделките за отдаване под наем на складови и производствени терени, като спадът е близо 60% спрямо предходната година.

Търсенето на площи продължава да е активно само за складови площи от 100 до 200 кв.м, както и за производствени площи над 2000 кв.м, но на по-ниски от средните цени. При продажбите  се наблюдава инерция от предходната година, която обаче значително се забавя към средата на годината.

Сделките с парцели поддържат по-слаб темп на растеж, като инвеститорите са предпазливи с оглед на прогнозите за задаваща се криза. Има няколко продажби на ключови локации предимно в града, където се изграждат търговски площи.

Наемите при складовите площи падат и в момента са между 2,5 и 3 евро за кв.м. Подобни са и цените на производствените площи, като там зависят и от оборудването, не само от локацията.

Според ексклузивния представител на компанията за Варна Тони Танев през последната една година се запазват нивата на търсене на складови и индустриални площи и плавно се увеличава предлагането им.

Развива се тенденцията за покупка на нови складове от дългогодишни наематели. Нараства инвестиционния интерес към строителството на търговско-складови бази и логистични центрове. Сключват се сделки за придобиване на компактни търговско-складови бази с комерсиални локации, предимно в ценовия диапазон между 400 хил. евро и 800 хил. евро.

Според него все по-активно се търсят строителни терени в градските промишлени зони, най-често сделки се сключват за терени с площи между 2 и 5 дка при цени между 55 евро и 75 евро/кв.м.

Най-голяма част от наемателите трайно се ориентират към настаняване в по-съвременни складови бази, наемат се предимно компактни площи между 300 и 800 кв.м при средни наемни нива от 3.50 евро до 4 евро/кв.м.

Пазарът в Русе през настоящата година бележи значителен спад в сравнение с предходната година, коментира партньорът на компанията Румен Николов. Намаляват сделките за отдаване под наем на складови и производствени
площи. Спадът се дължи на намалено търсене. Търсенето на площи продължава да е активно само за складови площи от 100 до 200 кв.м.

При сделките с производствени имоти  спадът е още по значителен. Независимо че има търсене на такива имоти в областта, цените на предлагане значително превишават тези на търсене.

Цените на наемите при складовите площи бележат спад  и в момента са между 1.5 до 2.5 евро за кв.м. Подобни са и тези при производствените площи, като там зависят освен от локацията и от оборудването им.

В Бургас пазарът значително е променил своята динамика през 2019 г., коментира Валентин Косев. Предлагането вече изпреварва търсенето. Форуърдните сделки, които се реализираха в началото на годината, бяха договорени в края на 2018 г. Особеностите на пазара са, че започнаха да се предлагат за продажба големи индустриални имоти от по-висок клас, за които все още няма инвеститори /купувачи/ със съответната психологическа нагласа за преодоляване на суми от 1 000 000 евро до 2 000 000 евро.

Цените на индустриалните имотите за отдаване под наем са между 2,5 евро и 3,5 евро/кв.м., като последната се отнася за нови складове с модерна визия и организация на складовата дейност. При продажбата на индустриални имоти цените са различни в зависимост от местоположението, годината на строителство, нивото на оборудване, като варират между 450 евро и 700 евро/кв.м.

За Стара Загора партньорът на компанията Огнян Георгиев изтъкна, че годината се характеризира със сериозен спад в търсенето и предлагането на складове и промишлени помещения. Има търсене предимно на имоти с по-малки квадратури и на ниски нива на наемите и за покупка.

Същевременно на стабилно ниво се запазва търсенето на парцели за застрояване. Има реализирани сделки, но отново на ниски нива и то за собствени нужди, а не със спекулативна цел, препродажба или пък за наеми.

В Плевен се наблюдава периодично търсене на промишлени и складови имоти с по-силни и по- слаби моменти в зависимост от доста субективни фактори, които всеки потенциален инвеститор съобразява с неговото виждане и инвестиционна цел. През 2019 г. пазарът е слаб, но пък има наличие на запитвания, което може би ще доведе в бъдеще повече клиенти. Сделките са в застой, основно се наемат помещения с по-малка квадратура, сделки с площи на над 1000 кв.м. са рядкост, а предлагането е ограничено.

Представителя на БГСКЛАД за Велико Търново Любомир Филипов коментира, че наемните и продажните цени на индустриалните и логистични имоти се запазват стабилни спрямо миналата година, а предлагането на големи и качествени площи остава недостатъчно. Пазарът продължава своя динамичен растеж, като цените на наемните складови площи бележат ръст от над 5% и достигат до 4 евро/кв.м. Продажните цени поддържат нива от порядъка на 350-700 евро за кв.м.

Сделките, сключени през първото полугодие на 2019 г., свързани с продажби или наеми, са с около 15% по-малко от 2018 г.

За пазара на индустриални имоти в Шумен и региона през 2019 г.  може да се каже, че е цикличен и без устойчива тенденция за растеж или спад, коментира Катя Белчева, която е представител на компанията за региона. През града минават предимно турски инвеститори, които оглеждат терени от порядъка на минимум 10-20 дка. и местни - с интерес за разширяване на бизнеса с търсене на от 1 до 3 дка.

Шумен има уникално разположение и това е едно от големите предимства за инвеститорите, но липсата на добри пътища ги разколебава. С доизграждането на магистрала „Хемус” ще се повиши интереса към града, който е на кръстопът между Северна и Южна България и на 100 км. от морско и речно пристанище.

Пазарът на индустриални имоти в Благоевград през последната година не е особено динамичен. В града предимно се предлагат складове и помещения под наем, а продажби липсват. Предприемачи най-вече от гръцки произход търсят да наемат склад за малък или среден бизнес. Търсенето предимно е на имоти с по-малки квадратури и на ниски наеми до 5 лв. за кв.м площ.

Има, обаче, засилено търсене на парцели за строителство.

Основните клиенти на пазара на индустриални имоти в Пазарджик и региона са предимно местни фирми от сферата на търговията и услугите. Не липсват и външни клиенти, но липсата на нови, модерни бази, строени през последните няколко години, по-скоро повлиява на клиентите да се ориентират към други локации.

Наемните цени в зависимост от локацията и инфраструктурата варират от порядъка 2 - 50 лв. без ДДС.  Предлаганите за продажба индустриални и промишлени имоти излизат на пазара на нива 80 - 100 евро/кв.м. на застроена площ и 25-35 евро/кв.м за терените. Сделки се сключват на цени с 15-20% по ниски от обявените офертни цени.

През първото шестмесечие на 2019 г. се очертава тенденция на спад в търсенето на индустриални площи с инвестиционни намерения в Разград. По-голямата част от предлаганите имоти са в лошо състояние, което налага потенциалните наематели или купувачи да извършат сериозни разходи за ремонти дейности. Отсъства търсене на свободни терени за застрояване.

За разлика от продължаващите високи темпове при жилищното строителство, изграждането на промишлени постройки е в значително по-малки размери. През последната година има започнати проекти с много малка квадратура.

По-голямата част от сделките в Габрово през първата половина на годината са за наем на имоти с търговци, внасящи стоки основно от Турция. Средната цена за наем на квадратен метър е около 2.50 лв., коментира представителя на БГСКЛАД за региона Михаил Сеферов.

За цялата 2018 г., както и за първата половина на 2019 г., секторът индустриални имоти за региона на Габрово не търпи съществени промени  що се отнася до недостига на качествени индустриални имоти.  Инвеститорите не губят интерес, но в региона продължават да липсват достатъчно нови и модерни площи, а действащите компании разширяват производствата си.

Расте интересът за наем на площи, като цените варират от 1 до 3 евро за кв.м. В зависимост от локацията и състоянието, цените при продажба варират от 50 до 250 евро за кв.м.

Във Видин-град производствените и складови площи и терени са локализирани в 3 основни зони – Южна промишлена, Западна промишлена зона и Северна промишлена зона. Инвестициите са основно в цехове, варови и бетонови възли, леярни, строителни материали. Цените за продажба на терени варират от 5 до 30 евро на кв.м, а застроена площ - от 33 до 60 евро.

В сравнение с предходната година, през 2019 във Враца се наблюдава повишен интерес към индустриалните имоти. Общината успя да привлече два големи инвеститора и да извърши продажба на урегулирани поземлени имоти за производствени нужди.
Двете фирми, които закупиха имотите, са започнали изграждането на производствени бази, свързани с автомобилната индустрия.
Очаква се зоната, в която се изграждат тези обекти, да се развие,
като нова промишлена зона на града, както и да се повиши интереса към
съседните имоти от фирми, занимаващи се със съпътстващи и обслужващи дейности.

Наемните цени за складови помещения в града се движи от 2 до 4 евро без ДДС, а за производствени помещения - от 1 до 3 евро на кв.м.

През 2019 г. пазарът на индустриални имоти в Петрич отчита спад в сравнение предходните години. Наблюдава се търсене на средни и малки по размер помещения от 100 до 500 кв.м.

Цените на новите сгради варират от 1.80 до 2.20 евро за квадратен метър. Отчитат се добър брой направени сделки, но общата им стойност в сравнение с предната година е по-ниска. Относно парцелите за строителство се наблюдава засилен интерес през последната година.

Като цяло пазарът на индустриални имоти в България е съсредоточен в София. В столицата се сключват 70% от сделките в момента, коментира Огнян Георгиев.

Тенденцията се потвърди и от зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, който участва в конференцията. “Столицата заема около 50% от пазара, Пловдив – 25% и останалите – 25% са в градовете Бургас, Варна, Плевен, Велико Търново, Габрово, Русе, Сливен и други по-малки градове”, коментира той.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.