Създателят на ChatGPT - компанията OpenAI, не просто се отдалечава от корените си на дружество с нестопанска цел към такова с цел печалба, но и се стреми да преоткрие себе си като голяма технологична компания, която използва изкуственият интелект (AI) като котва за разширяване в услуги като търсене и сърфиране в мрежата.
OpenAI вече навлиза в търсенето с надеждата да предизвика господството на Google и да наруши статуквото, като направи търсенето по-персонализирано и разговорно. Сега компанията се прицелва в уеб браузърите, потенциално оспорвайки 65% пазарен дял на уеб браузъри на Google Chrome, според Statista.
Агресивността на OpenAI в преследването на печеливши нови бизнеси върви ръка за ръка с амбициозната стратегия за растеж и желанието на дружеството да поддържа интереса на инвеститорите и притока от приходи от изкуствен интелект.
OpenAI е в ранните етапи на разработване на уеб браузър, който ще бъде интегриран с ChatGPT, подобно на начина, по който Google Search и Gemini са предварително инсталирани в браузърите Chrome.
Съобщава се, че компанията преговаря с уебсайтове за пътуване, търговия на дребно, недвижими имоти и храни за интегриране на инструмент за разговорно търсене, подобен на ChatGPT, наречен NLWeb, или мрежа на естествен език.
Въпреки че може да отнеме месеци или дори години на OpenAI да създаде сравним уеб браузър, компанията има огромен напредък, включително чрез наемането на ключови разработчици на Google Chrome тази година.
Новината за AI компаниите, които навлизат в търсачките и браузърите, не може да дойде в по-лош момент за Google - Министерството на правосъдието на САЩ предложи технологичният гигант да продаде Chrome, за да се разбие монопола на Google върху търсенето в интернет.
Продължаващият приток на AI капитал в OpenAI може да ускори плановете на компанията за нов браузър. OpenAI може също така да придобие по-малка компания за уеб браузъри и да я интегрира с ChatGPT - нещо подобно на това, което Microsoft Edge направи с Copilot.
Несигурността около бъдещето на Google Chrome дава възможност на конкуренти като OpenAI да грабнат пазарен дял. Това може да се проточи с години, за да се преодолее десетилетната преднина на Google в браузърите, но антитръстовите дела срещу компанията отварят такива възможности.
Как да развивате екипа си, за да се адаптират организациите към бурните промени в технологичния сектор? Как съвременният изкуствен интелект променя икономиката и живота на хората? Какви са добрите практики при приложението на изкуствен интелект в бизнеса? Всичко това и още ще научите на AI Innovation Summit! Повече за конференцията, програмата и лекторите можете да научите ТУК.