Справедливост, солидарност, плосък данък и накрая нищо

money-2

Справедливост, солидарност и плосък данък. Да го бъде или да не бъде. За това спореха електорат и политици в последния месец на 2016 г. Перманентно срещу плоския данък скочиха левите партии и по-специално БСП. Според тях този данък е несправедлив и несолидарен. По ирония на съдбата той бе въведен именно от тяхното правителство през 2008 г. с цел да укроти сивата икономика. Данъкът даде резултат и според всички специалисти в хазната вече има повече постъпления. Според социалистите обаче той вече се е изчерпал и трябва да се мисли за прогресивна скала. Преди година от БСП предложиха сериозна прогресивна скала на облагане на доходите, но в последните дни се отказаха от нея и предложиха по-мек вариант.

Данък 10% към днешна дата

Всички български граждани плащат 10% данък върху дохода, който получават. Изключение правят пенсиите, социалните помощи и печалбите от държавната лотария. Освен трудовите договори се облагат всички доходи от наеми, допълнителни трудови договори, лихви по депозити и други приходи. Дивидентите от публичните дружества се облагат със 7%.

Макар да е сериозно критикуван от левицата, плоският данък беше въведен тъкмо от правителството „Станишев” и действа от 2008 г. Тогавашният министър на икономиката Петър Димитров го аргументира като мярка за конкурентоспособността на българската икономика.

Критиците на плоския данък обаче са убедени, че той щади богатите за сметка на бедните. Защитниците му пък твърдят, че той задържа работещите у нас.

Според сметките на десните, премахването на плоския данък ще докара дупка от стотици милиони в бюджета.

Това което е сигурно за момента, е, че през 2017 г. плоският данък остава – просто защото в действащата година не може да се променят преки данъци – независимо кой ще вземе властта.

Първи вариант

Данъкът при доход над минималната заплата до 1000 лева да бъде 10% за горницата.

17% данък за горницата за доходи от 1000 до 2000 лева,

22% за горницата за тези между 2000 и 5000 лева,

25% за горницата за доходите от 5000 до 10 000 лева и

27% за горницата за доходи над 10 000 лева.

Данъчната ставка се смята върху разликата от минималната заплата до определените стойности.

Втори вариант

От БСП предлагат данък от 20% за доходи над 10 хил. лв. Според лидерите на левицата този данък ще засегне не повече от 7000 души.

Никой от левите депутати не уточни, дали става въпрос за 20% общ данък над тази заплата или за горницата над нея. Ето и два примера:

Заплата 15 хил. лв. на месец.  При 20% данък – 3000 лв. нето заплата е 12 000 лв.

Заплата 15 хил. лв. 20% заплата за горница над 10 хил. лв. – 1000+1000 лв. за горницата – общо 2000 лв.

Мнения на политиците

БСП не се отказва от промяната в плоския данък, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на заседание на Националния съвет на партията.

Промяната, която БСП предлагат в плоския данък, е ориентирана към три групи български граждани - за бедните, за средната класа и за българите с високи доходи.

От БСП предлагат освобождаване от лихви по кредит на младите хора при купуване на първо жилище до 100 000 лв.

Предлага се и намаляване на данък общ доход на семействата с деца с 50 лв. на всяко дете всеки месец.

БСП няма намерение да отменя 10-процентния плосък данък, ако дойде на власт, каза бившият ляв депутат Борислав Гуцанов.

Гуцанов припомни, че плоският данък е въведен от кабинета "Станишев" и левицата няма намерение да променя данъчната система.

Драгомир Стойнев пояснява, че става дума за хората, които получават над 10 000 лева месечно доходи от заплати, наем, ренти.

За всички останали ще се запази сегашният плосък данък от 10 процента. Червените отричат това да е заден ход от вечната им битка за прогресивно подоходно облагане. Просто прогресията щяла да е само в две степени.

Социалистите планират да запазят сегашните ставки на корпоративния данък и данък дивидент. А успешните млади предприемачи с поне петима служители и годишна печалба над 150 000 ще бъдат освобождавани от данък печалба за срок от 2 години.

„Няма да се съберат повече пари при увеличение на данъците, а ще има повече сива икономика. Целта е да се облагат повече граждани и фирми. Така ще има има повече приходи в бюджета при същото данъчно облагане“, заяви по време на дискусията Мартин Димитров от Реформаторския блок.

Aвтор: Анна Брандийска

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.