Ръст на минималната работна заплата и линията на бедност

money-coins

По-висока минимална работна заплата от 1 януари, реши кабинетът. Линията на бедност за догодина също се увеличава.

По методиката най-ниските доходи трябва да гарантират минималните жизнени потребности за хранителни стоки. Така минималният доход за оцеляване на най-бедните у нас се увеличава с 14 лв. до 314 лв.

Според линията на бедност се дават коледни надбавки за пенсионерите. За тази Коледа всички възрастни с доходи от пенсии под 300 лв. получиха добавка от по 40 лв.

Кабинетът разписа и увеличение на минималната заплата с 9.5%. Така от 1 януари тя става 460 лв. Според плановете тя ще остане замразена в този размер за следващите 3 години.

Синдикатите са твърдо против замразяването на минималната заплата през следващите години. Те настояват за 2018 г. тя да бъде 480 лв.

От бизнеса пък настояват или тя да бъде премахната, или да се изчислява по строго определена формула, така че да не става обект на пазарлъци всяка година. Работодателите смятат, че покачването й ще покачи безработицата.

Анализ потвърждава предупреждението, като стига до заключение, че увеличението в минималната работна заплата води до намаление в заетостта и работните места сред най-ниско квалифицираните наети. Например вдигане на минималната заплата със 100 лв. води до съкращаването на коефициента на заетост сред хората с начално и по-ниско образование средно с 1.4 процентни пункта.

Друго проучване сочи, че половината от анкетираните фирми искат минималната заплата да си остане 420 лв. през 2017 г. Още през юли работодателските организации АИКБ, БСК, КРИБ и БТПП се обявиха против минималните осигурителни прагове и настояваха за нов модел за определяне на минималната заплата. Причината – допълнителни увеличения биха довели само до преминаването на част от бизнеса в сивата икономика. Твърдението е подкрепено и от анализ на БАН, поръчан от самото Министерство на труда и социалната политика.

КНСБ започна официално кампанията си "Искам още 100 лв." на 7 декември и съобщи за интереса към инициативата - част от дългосрочна кампания на синдиката за повишаване на доходите, която ще тече през цялата 2017 година.

От КНСБ изчислиха, че брутната добавена стойност на един зает у нас е 45% от средната за Евросъюза, а компенсацията за наемен труд е 40% на сто. Тоест тези 5-6% отварят една доста сериозна дупка и показват, че към 2015 г. минимум 888 евро годишно е допълнителната възможност за доплащане на един зает, казват от синдиката.

Това означава, че разпределено по месеци, това прави около 145 лв. на месец за един нает. Дори ако се приспаднат осигуровките за работодателя, стават около 123 лв.

От бизнеса неглижираха кампанията на синдиката и обявиха, че тя няма да има особен успех.

От доклада на Министерския съвет става ясно, че въпреки повишението, минималната заплата у нас остава най-ниската в Европейския съюз.

Работодатели очакват ръст на доходите между 5 и 7 процента през 2017 година.

Близо половината от членовете на Асоциацията на индустриалния капитал ще повишат възнагражденията на своите служители, съобщиха от АИКБ, като отбелязаха, че анкетата е направена преди правителството да подаде оставка.

Председателят Васил Велев обаче предупреди, че тези нагласи и очаквания може да не се сбъднат, предвид очакваната политическа нестабилност и неефективна работа на държавната администрация - фактически стопиране на всякакви реформи.

Председателят на УС на АИКБ Васил Велев напомни на пресконференция прогнозата на работодателската организация за ръст от 2.6 – 2.8% на БВП през 2017 г., отбеляза и прогнозите на МС за 2.5% ръст на БВП и тези на ЕК, МВФ, СБ - които стигат до 3%.

Това подлежи на корекции, надяваме се да не са значителни, но при всички случаи, ако ще се работи следващата година три дни по-малко и ще има дълго време политическа нестабилност, по-скоро корекцията ще е надолу, каза Васил Велев.

Учителските заплати се увеличават средно с 10% от 1 януари 2017 г. Споразумението беше подписано от министъра, синдикатите и директори на училища.

Повишението на учителските заплати бе обявено още през лятото от министъра на науката и образованието Меглена Кунева. То предизвика остри дебати с финансовото министерство и министър Владислав Горанов, но след намесата на премиера Бойко Борисов бе одобрено.

Над 100 милиона лв. ще бъдат дадени, за да може стартовите възнаграждения на всички около 80 хиляди учители да се увеличат. Така най-ниската заплата ще е 660 лв. за помощник-учителите при 600 лв. досега.

Старши учителите и старши възпитателите ще получават най-малко 688 лв., а главните учители или главните възпитатели - 726 лв.

Увеличение ще има и при възнагражденията на директорите, които от 1 януари ще взимат минимум 825 лв., а заместниците им - 770 лв.

При пенсиониране учителите вече ще получават по 10 заплати и половина, а не по 8, както досега.

Ръст ще има и при възнагражденията на непедагогическия персонал в училище - готвачи, счетоводители, библиотекари. Тяхната работна заплата ще започва от 460 лева.

Анексът към Колективния трудов договор предвижда още увеличение на лекторските часове също с 10%.

На второ четене за Законопроекта за бюджета за 2017 г. парламентът отхвърли предложението на АБВ за увеличение на заплатите на социалните работници с 10%.

От началото на годината досега забавените заплати са за над 20 милиона лева. Хиляди работници посрещат Коледа без пари, съобщават от Главната инспекция по труда.

Най-много работници остават без заплати в предприятията за производство на машини и оборудване, както и в строителните фирми.

Почивните дни

Когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени.

Това реши Народното събрание след направените на второ четене промени в Кодекса на труда.

Министерският съвет ще може да обявява еднократно и други дни за неприсъствени за оказване на обществена почит към важни исторически, политически, културни или други събития, както и дни за честване на определени професии и за оказване на признателност.

Промените влизат в сила от 1 януари 2017 г. и няма да важат за предстоящите коледни и новогодишни празници.

Окончателно правителството обяви за почивен ден понеделник - 2 януари, а вторникът ще е работен.

Въведено бе изискване работодателите/доставчици на услуги или да командироват работници за собствена сметка и под свое ръководство по договор, сключен между работодателя и ползвателя на услугите, или да изпращат работници или служители в предприятие от същата група предприятия.

Премахва се съществуващото в кодекса изискване страните да уговарят поне същите минимални условия на работа като тези в приемащата държава само, когато срокът на командироване е по-дълъг от 30 календарни дни.

Трудовите спорове за осигуряване на условия на работа на командированите или изпратените в България работници или служители от други държави-членки на ЕС са подсъдни на съда по мястото, където работникът или служителят временно полага или е полагал труда си.

Депутатите утвърдиха и общата годишна квота за предоставяне на ваучери за храна по Закона за корпоративното подоходно облагане в размер на 280 млн. лв.

Автор: Анна Брандийска

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.