Министър Лукарски представи възможностите за инвестиции у нас пред водещи компании от Лондонското Сити

investment

„През 2015 г. постигнахме успехи, които затвърждават позициите на България като перспективна и предпочитана инвестиционна дестинация, особено във високотехнологичните сектори като аутсорсинга на бизнес процеси и автомобилостроенето.“ Това посочи министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща с Джеръми Браун, специален представител на Корпорацията на Лондонското Сити. Корпорацията обединява британски и международни банкови, финансови, инвестиционни, правни, счетоводни и консултантски фирми и организации, опериращи във финансовото сърце на Великобритания. На срещата присъстваха още водещи компании, членове на Корпорацията в сферата на информационните технологии, енергетиката, финансовите услуги, инфраструктура, сред които British Petroleum, Konica Minolta, Ernst and Young, Barclays Bank, най-голямата консултантска и инженерингова компания по инфраструктурни проекти във Великобритания Rendel и водещи консултантски и анализаторски фирми в сферата на инвестиционното посредничество като Elmhurst Solutions, Dentons UKMEA LLP, Oxford Intelligence и FSEE.

„Търговско-икономическото ни партньорство с Великобритания създава потенциал за привличане на нови инвестиции и увеличаване на стокообмена“, отбеляза министър Лукарски по време на срещата. Той определи перспективите пред България като добри, предвид постигнатите през 2015 г. успехи. „Приоритет на българското правителство е поддържането на икономическа и финансова стабилност и предприемането на активни мерки за постигане на устойчив икономически растеж. Тези усилия дават видими резултати, след като през 2015 г. страната ни постигна ръст от 3% на БВП, далеч над първоначалните прогнози и над средното за ЕС ниво“, посочи още икономическият министър. В същото време размерът на привлечените чуждестранни инвестиции отбелязва 6-годишен връх, достигайки 1.593 млрд. евро, безработицата през четвъртото тримесечие на 2015 година намалява до 7,9%, а износът нараства с 5.2% на годишна база, превръщайки се в основна двигателна сила на растежа през изминалата година.

Като приоритетни за привличане на инвестиции министър Лукарски посочи високотехнологичните производства, създаващи висока добавена стойност. По негови думи такива са електроника и електротехника, информационни технологии, аутсорсинг, химическа и фармацевтична промишленост, машиностроене, транспорт и логистика, хранителна промишленост, земеделие и здравеопазване. За стимулиране на инвестиционните процеси министърът подчерта, че екипът на Министерство на икономиката работи върху изменения в Закона за насърчаване на инвестициите, чрез които да се предоставят индивидуални пакети от инвестиционни стимули, отговарящи на специфичните нужди на всеки инвеститор. Изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции г-н Стамен Янев представи конкретните възможности пред британските компании. Министър Лукарски определи като решаваща ролята и на индустриалните зони, които развиваме чрез „Национална компания индустриални зони“ и на първия научно-технологичен парк у нас София Тех Парк, чиято амбиция е да се превърне в катализатор на иновативните процеси в страната.

На срещата присъстваха представители на Асоциацията на двустранните британски търговски камари в Европа (Council of British Chambers of Commerce in Europe), Агенцията за инвестиции на Британска Колумбия в Европа, както и директорът, отговарящ за инвестиции в Централна и източна Европа на британската агенция за търговия и инвестиции (UK Trade and Investment). Представени бяха още водещата международна финансова медия Bloomberg, електронното издание за възможностите за правене на бизнес в Централна и Източна Европа Emerging Europe.com и технологичният парк към университета на Кембридж, който специализира в иновации в информационни технологии и инженерни науки.

Корпорацията на Лондонското сити е организация, обединяваща британски и международни банкови, финансови, правни, счетоводни и консултантски фирми и организации. Корпорацията включва редица водещи компании в секторите информационни технологии, енергетика, финансови услуги, инфраструктура и др. като British Petroleum, Konica Minolta, Ernst and Young, Barclays Bank. Членове са още инвестиционните посредници в IT сферата Michael Jacobsen Corporation и Hickey & Associates, LLC, инвеститорът в аутсорсинг на информационни технологии Xoomworks, най-голямата консултантска и инженерингова компания по инфраструктурни проекти във Великобритания Rendel, както и водещи консултантски и анализаторски фирми в сферата на инвестиционното посредничество като Elmhurst Solutions, Dentons UKMEA LLP, Oxford Intelligence и FSEE.

За 2015 г. износът на български стоки за Обединеното Кралство бележи ръст от 19.9% и заема 8-мо място сред основните ни партньори в износа. Вносът също бележи ръст с 8.4%, което нарежда страната на 18-то място сред партньорите ни по внос.

За периода 1996-2015 г. Великобритания заема 5-то място сред чуждестранните инвеститори в България, като общият размер на вложенията от Острова достигат 2.6 млрд. евро.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.