Университетите и бизнесът ще работят заедно

education

С обновената Национална стратегия за развитие на научните изследвания до 2025 г. целим изграждането на ефективни партньорства между научните организации, университетите и бизнесът, които да обогатяват всички участници в процеса с нови знания и умения и да се създава висока добавена стойност за икономиката. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на обществено обсъждане на стратегията в "София тех парк".

Участието на бизнеса в научно-образователния процес ще подпомага нова генерация учени и предприемачи, което ще способства за създаването на нов пазарен профил и на условия за привличането на повече инвестиции. Балансираното участие на различните партньори, както и активната роля на бизнеса в научния процес, генерира нови знания, води до създаването на иновативни продукти и подобрява състоянието на икономиката. Научното обслужване и участие в усвояването или създаването на нови технологии в индустрията е необходимо за гарантиране на интелигентен, устойчив растеж с по-ефективно използване на ресурсите, каза министър Кунева.

В България иновациите формират малка част от добавената стойност на българската промишленост (26% при стойности от 45% средно за ЕС). Имайки предвид структурата на българската икономика, т.е. преобладаващ дял на малките и средните предприятия, усилията следва да са насочени към осигуряване на стартов капитал за тези компании и впоследствие за развитие на тяхната пазарна устойчивост.

Стратегията ще стимулира реализацията на съвременни модели на университети, като въвеждане на модел за предприемачески университет, консорциум/мрежа на университети и институти; съвместни или дуални програми за обучение. Ще бъдат въведени насърчителни схеми за заетост на млади изследователи, придобили научно-образователната степен доктор в предприятията. Предвидено е провеждането на конкурси за обучение на млади учени по заявка и с финансовото участие на бизнеса и популяризиране на постиженията на млади изследователи. За целта ще бъдат създадени мрежи (клъстери) от регионални институции, научни организации и високотехнологични предприятия за изпълнение на целеви регионални задачи и програми. Насърчава се развитието на трансфера на знания чрез схеми за създаване на инкубатори за научни идеи. Цялата тази дейност ще затвърди връзката между образование, наука и бизнес, заяви още министър Кунева.

В дискусията и на въпроси отговаря още зам.-министърът на образованието и науката проф. Иван Димов, зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, Карина Ангелиева, първи секретар по „Образование и научни изследвания" в постоянното представителство на Република България в Брюксел, Златина Карова, директор на дирекция "Наука" в МОН.
Зам-министърът на икономиката Даниела Везиева обясни, че освен по ОП НОИР, средства за иновации и развойна дейност има и по ОП „Иновации и конкурентноспособност". МОН и Министерството на икономиката работят много през последната година по тази стратегия и по стратегията на интелигентна специализация. Развитието на регионите също е част от усилията на двете министерства, за да няма концентрация на научна инфраструктура само в София и Югозападния регион, допълни тя.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.