74% от финансовите корекции по еврофондовете са заради обществени поръчки

1176253_cut_expenses_3

74% от наложените финансови корекции по европейските фондове са свързани с възлагането на обществени поръчки, става ясно от „Анализ на основните причини за налагане на финансови корекции на бенефициентите по проекти", изготвен по поръчка на Администрацията на Министерския съвет.  Основните причини за налагането на финансови корекции при всяка от оперативните програми и категория бенефициенти са свързани с нарушения на процедурите за избор на изпълнител по проектите. Размерът на наложените финансови корекции на общините е 117 млн.лева, което представлява 74% от наложените индивидуални финансови корекции на всички бенефициенти по седемте оперативни програми. Причините за налагане на системни финансови корекции са нарушения, свързани с обществените поръчки, недостатъчна одитна пътека, слабости за контрол и недопустими разходи по проектите.

Финансовият ефект на корекциите, наложени по оперативните програми по Структурните и Кохезионния фондове за програмния период 2007-2013 г., до момента възлиза на 166 млн. лева, се казва още в анализа.  Финансовите корекции, наложени през първите седем години на управление на средствата от Европейския съюз от българските власти, представляват 1,9% от изплатената безвъзмездна финансова помощ по седемте оперативни програми.

Над три четвърти от стойността на всички финансови корекции са наложени по Оперативните програми „Околна среда" и „Регионално развитие" и представляват съответно 91,7 млн.лева и 36,3 млн.лева. Честота на налагане на финансовите корекции е най-висока при ОПОС и ОПРР, където финансова корекция е наложена по всеки втори договор за безвъзмездна финансова помощ, става ясно от доклада.

„С цел възпрепятстване на налагането на системни финансови корекции,  в бъдеще е необходимо засилване на контролите за навременно идентифициране на нарушенията, както и необходимостта от засилване на административния капацитет за управление на проекти от бенефициентите", посочват авторите на анализа. Те прогнозират, че до края на изпълнението на стария програмен период (31 декември 2015 г.) размерът на финансовите корекции ще бъде увеличен с още 154 млн. лева. „Прогнозата е направена за всяка от оперативните програми и е претеглена на база оставащи средства за изплащане до пълно усвояване на бюджета, за да се достигне до агрегирания процент финансови корекции към 31 декември 2015 г., както и е отчетено характерното забавяне на налагане на финансови корекции и очакваното отлагане във времето."

Анализът предлага и пакет от мерки (съобразени с приложимите европейски и национални нормативни документи, както и указания, третиращи финансовите корекции) за намаляване на ефекта от потенциалните бъдещи финансови корекции до края на изпълнението на стария програмен период и създаване на ефективна рамка и подкрепа за изпълнение на фондовете от Общата стратегическа рамка на Европейския съюз през програмен период 2014-2020 г.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.