Депутати от комисията по земеделие на ЕП одобриха мерки срещу нелоялни търговски практики по веригата на доставките на храни

hypermarket

Депутатите от комисията по земеделие в Европейския парламент (ЕП) одобриха мерки срещу нелоялни търговски практики на големите участници във веригата на предлагането на храни срещу по-малките им конкуренти и партньори.

Текстът е гласуван с 38 гласа „за“ срещу 4 гласа „против“ и двама въздържали се. Той ще бъде внесен в пленарната зала, за да търси одобрение от евродепутатите за преговори с министрите на Европейския съюз (ЕС), съобщават от пресслужбата на ЕП.

Пресцентърът припомня, че през 2016 г. парламентът призова да бъдат предприети действия, за да се премахнат нелоялните търговски практики. Комисията по земеделие поиска европейско законодателство в тази сфера и през 2017 г. в позицията си относно т.нар. предложение Омнибус. Европейската комисия прие на 12 април 2018 г. законодателно предложение относно нелоялните търговски практики  в отношенията между бизнеса във веригата на предлагането на храни.

Депутатите приеха мерки за спиране на практиката да се закъсняват плащания и да се анулират поръчки с кратко предизвестие. Като нелоялна търговска практика се класифицира плащането, извършено в срок по-голям от 30 дни за нетрайни селскостопански и хранителни продукти и (добавено от евродепутатите) по-голям от 60 дни за трайни продукти, считано от последния ден на месеца, в който фактурата е получена, или на договорения ден за доставка.

В „черня списък“ попада и едностранно анулиране на поръчка на нетрайни продукти в срок по-кратък от 60 дни от договорената дата.

Евродепутатите приеха и забрана купувач да откаже да попише писмен договор с доставчика, който съгласно новите правила ще има право да го изиска, или откаже да предостави на доставчика достатъчно подробни условия на доставка.

Забранява се и практиката купувачът да споделя или злоупотребява с конфиденциална информация, свързана с условията на доставка.

Условията на споразумението за доставка не трябва никога да са резултат от икономическата зависимост на доставчика от купувача, казват евродепутатите. Те също настояват, че освен ако не е предварително договорено, купувачът не трябва да продава продуктите на цена, по-ниска от закупената, след което да изисква от доставчика да заличи разликата.

Мерките ще включват всички участници във веригата на доставките на храни и ще обхващат търговията със селскостопански продукти и спомагателни услуги, а не само с хранителни продукти.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.