Потребителите в развиващите се икономики са оптимистично настроени за финансовото си благосъстояние

money-2

Потребителите по света проявяват засилено чувство на оптимизъм относно финансовото си благосъстояние, особено в развиващите се пазари в Азия, Африка, Близкия изток и Латинска Америка, показват резултатите от ново проучване на Nielsen.

Проучването за променящия се потребителски просперитет на Nielsen, което проследява настроенията на потребителите към финансовото им положение и желанието им да харчат, установи, че 58% от потребителите по света вярват, че са финансово по-добре отпреди пет години.

Потребителите от Азиатско-тихоокеанския регион са най-позитивни за финансовото си положение, като 70% се чувстват по-оптимистични отпреди пет години, следвани от Африка и Близкия изток (52%) и Латинска Америка (50%).

Потребителите в развитите пазари не са толкова оптимистични. По-малко от половината потребители в Северна Америка (46%) смятат, че финансовото им състояние се е подобрило през последните пет години и малко повече от една трета от потребителите в Европа (37%) се чувстват финансово по-добре, отколкото преди пет години.

Азиатско-тихоокеанският регион отговаря за седем от десетте пазари с най-положителни финансови настроения, като Колумбия, Румъния и Пакистан запълват топ 10. Пазарите в Централна и Източна Европа като Унгария (с 21% спрямо 2016) отбелязват най-голямо подобрение в положителните потребителски настроения, следвани от Полша, България и Словения (с + 14% спрямо 2016 г.).

Според доклада на Nielsen в световен мащаб 44% от потребителите харчат повече за хранителни стоки през последните пет години. Африка и Близкият изток са водещи, като половината (50%) от потребителите харчат повече за хранителни стоки, следвани от Латинска Америка (47%), Азиатско-тихоокеанския регион (46%), Европа (39%) и Северна Америка (33%). Други категории, които привличат нарастващите потребителски разходи в световен мащаб, са технологичните комуникации, образованието, пътуванията и здравеопазването.

Въпреки засилването на положителните настроения на потребителите около финансите им, много от тях усещат натиска на нарастващите разходи за живот. В световен мащаб само 15% от потребителите смятат, че могат да харчат свободно, докато около една трета (31%) заявяват, че могат да покрият само основните си разходи за живот.

„Интересно е да се отбележи, че докато много потребители се чувстват по-стабилни от финансовата гледна точка, отколкото в миналото, това не означава непременно, че желанието или увереността е да се харчи свободно”, отбелязва Педро Маносалва, Retailer Services, Nielsen. „Динамиката на световния пазар и възприеманите от потребителите обстоятелства биха могли да играят роля в предпазливия подход към управлението на техните финанси и разходи по категории. Търговията на дребно претърпява промяна на много пазари, тъй като потребителите адаптират разходите си въз основата на лични приоритети и ценови точки.

Докладът на Nielsen за променящия се потребителски просперитет представя настроенията на потребителите към финансовото им състояние, тяхното покупателно поведение и въздействието им върху разходите във времето. Той разкрива динамиката на потребителските разходи по региони, обхващащи 64 пазара, включително водещите категории, за които потребителите харчат повече, както и категории, където потребителите са готови да платят повече. Резултатите ще помогнат на производители и търговци да разберат потребителското отношение към бъдещите разходи и да позиционират продуктите си съобразно възможностите, които се крият в различните сегменти при бързооборотните стоки.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.