Експерти очакват икономическия растеж на България да се задържи над 3% през 2018 и 2019 г.

documents-4-Pixabay

Икономиката на България през тази и следващата година ще постигне стабилен растеж от съответно 3,4% и 3,2%, прогнозира застрахователят на търговски кредити Euler Hermes.

Ще продължи и положителната тенденция за спад на безработицата до 5,4% през настоящата година и до 5% през следващата. Размерът на трудовите възнаграждения се очаква съответно да се увеличи средно с 8% и 6,5%.

Анализаторите на Euler Hermes отчитат и напредък в оздравяването на банковата система след кризата през 2014 г.

“Към момента не виждаме сериозни спънки за присъединяването на България към еврозоната. Това е реалистично да се случи в рамките на 3 до 4 години, като в момента страната ни покрива петте икономически критерия от Маастрихт“, коментира Манфред Щамер, Главен анализатор Икономически проучвания и оценка на риска на Euler Hermes, по време на 9-ата Кредит Риск Конференция, която се проведе днес в София.

От 2018 г. строителният сектор в България вече не попада в “червената” зона на най-висок риск* в мониторинга на компанията. Рейтингът беше променен на “оранжев” или чувствителен риск след раздвижването на някои инфраструктурни проекти в страната, перспективи за европейско финансиране и стабилния ръст на пазара на недвижими имоти през последната година, подчертава компанията.

Положителна промяна има и за сектора Автомобилни части, който вече е в “зелената” зона на най-нисък риск, допълва компанията.

“Като цяло рискът в българската икономика е балансиран, като 10 от общо 17 сектора попадат в зоната на нисък или умерен риск, а след последните промени няма нито един, който да свети в червено. С повишено внимание освен строителството обаче ще продължим да следим транспорта, където от години има задълбочаващи се проблеми поради преобладаващото насищане на сектора с малки и средни компании с по-ниска ликвидност, недостиг на работна ръка и необходимост от сериозни инвестиции. Сега на дневен ред са и допълнителните предизвикателства, свързани с предстоящите промени в европейското законодателство“, коментира Щамер.

Според анализаторите Brexit и протекционистката политика на САЩ няма да имат съществено отражение върху икономиките в Централна и Източна Европа и съответно върху българската икономика. Прогнозите са за продължаващ ръст на износа на България средно с около 4,5% годишно.

“Възможностите за увеличаване на търговията и износа, както и повишената динамика в икономиката на международно ниво, създават нови възможности, но и рискове. Българският бизнес не бива да оставя оптимизмът да приспи вниманието”, предупреждават експертите на Euler Hermes.

Те припомнят, че сред Топ 5 експортните дестинации на България попадат Турция, Гърция и Италия, където пък средните сроковете за разплащане са едни от най-дългите в света – близо 3 месеца. Затова компаниите трябва да са подготвени за забавяне на издължаване по сделки. Допълнително внимание изискват и интеаракции с фирми в Турция и Румъния, където Euler Hermes индикира за съществени рискове за “прегряване” на икономиките.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.