Икономиката на България ще се забави, но външният натиск няма да е толкова силен

ikonomika-Pixabay

Икономическият растеж на България ще се забави до 3% през 2020 г., след като през 2019 г. отчете 3,7% увеличение, прогнозират от УниКредит Булбанк в най-новия си доклад за икономиката на Централна и Източна Европа.

Основни причини за забавянето са по-слабото външно търсене, което оказва натиск върху износа, и стагнацията на пазара на труда, което ще доведе до забавяне на потреблението, според анализаторите на банката.

Отрицателния ефект върху външното търсене обаче вероятно ще бъде по-слабо изразен в България в сравнение с по-отворените икономики от региона, тъй като България остава по-слабо интегрирана в производствените вериги на еврозоната, смятат още от финансовата институция.

Очакваме потреблението да има по-слаб принос за растежа през 2020 г. поради отрицателното въздействие, което недостига на работна сила има върху създаването на нови работни места. След като икономиката вече достигна пълна заетост, очакваме броят на новосъздадените работни места да намалее до 19 хиляди през тази година и до 12 хиляди през 2021 г., прогнозират от УниКредит.

Все пак ръстът на доходите ще помогне на икономиката да устои на влошаването на външната среда през 2020 г. предвид 10-процентното увеличение на заплатите в публичния сектор. Заради дефицита на работна сила тенденцията се очаква в значителна степен да се пренесе и в частния сектор.

По-ниските цени на енергийните ресурси ще доведат до забавяне на инфлацията, прогнозират още от банката. Очаква се и ръст на инвестициите в публична инфраструктура предвид приближаващия край на програмния период на ЕС.

Експертите не очакват и промени във фискалната политика предвид и амбициите на управляващите България да се присъедини към еврозоната.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.