Българският пазар на финансови технологии изостава от ЦИЕ

online-shopping-Pixabay

Българският пазар на финансови технологии изостава от тенденциите за развитие на сектора в Централна и Източна Европа основно заради данъчните регулации. Това се посочва в доклад на консултантската компания Делойт.

Компанията е изследвала потенциалните възможности за развитие и растеж на иновативните финансови технологии в 9 страни в Централна и Източна Европа - Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Изследването обхваща както утвърдени финансови технологии в банковия и застрахователния сектор, така и нововъведения в сферите на плащания, кибер сигурност, анализиране на данни и други софтуерни предложения.

Големината на пазара за финансови технологии в страните от Централна и Източна Европа се определя на стойност над 2,2 млрд. щатски долара и с потенциал за стабилен растеж от над 50% годишно в следващите години, посочва се в доклада.

Основните макроикономически индикатори, които директно влияят на растежа и възможностите за инвестиции, са свързани с броя на населението в региона, и в частност на хората между 15 и 44 годишна възраст, БВП на глава от населението, външните инвестиции, употребата на смартфони, достъпа до интернет.

По отношение на българския пазар Делойт посочва като силна характеристика ниското ниво на държавен дълг в сравнение с други страни в Европейския съюз. IT секторът се предвижда да допринася повече от 2% годишно към брутния ни вътрешен продукт, последвано от няколко поредни години стабилен растеж.

Като слабости на пазара ни се посочват негативната демографска тенденция, ниският брутен вътрешен продукт на глава от населението, както и едно от най-ниските нива на интернет потребление в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа (55% у нас срещу 68% средно за региона).

Делът на IT специалистите у нас все още е най-ниският в сравнение с останалите страни, разгледани в доклада (1,9% от работещото население в страната спрямо 3,6% средно за останалите държави), посочват още от компанията.

„Тъй като повечето банки в България са част от международни групи, тяхната технологична инфраструктура често е продиктувана от организацията, към която принадлежат. Следователно софтуерните компании трябва да се фокусират върху изгодни предложения в сфери, недостатъчно изследвани от банките до момента - например дигиталните предложения. Същото важи и за застрахователния бизнес у нас, където броят сливания и придобивания в комбинация с променящите се изисквания на потребителите разкрива нови възможности за развитие“, подчертава Димитър Попов, мениджър в Делойт Централна Европа.

Възможностите за развитие са свързани с очаквания за растеж на брутния вътрешен продукт и намаляваща безработица. Ниският корпоративен данък печалба също влияе позитивно на картината у нас.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.