ЕС и Япония постигнаха принципна договорка за търговското споразумение

EU-Flag

Европейският съюз (ЕС) и Япония постигнаха принципно споразумение за основните елементи от бъдещото икономическо партньорство, т.е. търговско споразумение, съобщават от пресслужбата на Европейската комисия (ЕК).

Сделката ще доведе до отпадането на повечето от митата за вноса на повечето европейски стоки в Страната на изгряващото слънце.

Преговорите между Брюксел и Токио започнаха през 2013 г. Пробивът по тях идва в навечерието на срещата на Г20, която се провежда през почивните дни в Хамбург, Германия.

„Само като работим заедно ще можем да си поставяме амбициозни цели и глобални стандарти. Това ще е посланието, което ЕС и Япония ще отправят заедно към Г20“, коментира председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Митническите тарифи за повече от 90% от износа на ЕС за Япония ще бъдат премахнати при влизането в сила на споразумението за икономическо партньорство. Когато споразумението започне да се прилага в пълен размер, Япония ще е премахнала митата за 97 % от стоките, внасяни от ЕС.

Останалите тарифни линии ще са предмет на частична либерализация чрез тарифни квоти или тарифни намаления. Това ще спестява на износителите от ЕС около 1 млрд. евро годишно.

С течение на времето ще бъде разрешен изцяло безмитният внос в Япония на около 85% от селскостопанските и хранителните продукти на ЕС. Япония е четвъртият най-голям пазар на ЕС на селскостопански продукти с износ на обща стойност 5,7 млрд. евро годишно.

Споразумението ще премахне или силно ще намали митата за селскостопански продукти, които са от голям експортен интерес за ЕС, като например свинското меса – главният продукт, изнасян от Европа за Япония.

Митото за говеждото месо ще бъде намалено от 38,5% на 9% в течение на 15 години за значителна част от продуктите от говеждо месо.

Митата за вино ще бъдат премахнати от първия ден на влизане на споразумението в сила, като това важи и за други алкохолни напитки. Стойността на износа се изчислява на около 1 млрд. евро годишно.

Предвижда се и премахване на митата за износа на европейски твърди сирена за Япония, като например гауда и чедар. Предвижда се въвеждането на квота за безмитен внос на пресни сирена, например моцарела.

Ще се премахнат и митата за преработените селскостопански продукти, като например макаронени изделия, шоколади, какао на прах, бонбони, сладкарски изделия, бисквити, производни на нишестето продукти, приготвени домати и доматен сос. Ще бъдат въведени и значителни квоти за внос от ЕС (без мито или при намалено мито) на малц, картофено нишесте, обезмаслено мляко на прах, масло и суроватка.

В споразумението между ЕС и Япония се признава специалният статут и се предлага закрила на японския пазар за повече от 200 европейски селскостопански продукта със специфичен европейски географски произход.

Ще отпаднат и митата за промишлени продукти, като например производството на химикали, пластмаси и козметика, както и на текстилни продукти и облекло. За други продукти се предвижда постепенно намаляване и отпадане на митата, например на кожените изделия и обувките.

Няма да се прилагат квоти за рибарството, което, според ЕК, ще доведе до намаляване на цените.

Постигнатата днес принципна договореност не е краят на процеса по преговори между ЕС и Япония. Двата преговарящи екипа ще продължат да работят за бързо финализиране на споразумението. Това е необходимо за скорошното започване на следващите етапи на процеса на приемане, т.е. правния преглед, последван от превода на всички официални езици. Процесът вероятно ще завърши до средата на 2018 г., след което споразумението може да влезе в сила в началото на 2019 г.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.