Българският офис на Endeavor ще играе ключова роля в разширяването на мрежата в Югоизточна Европа

Endeavor

Българският офис на световната мрежа Endeavor, подкрепяща 1768 предприемачи, ще има ключова роля за разрастването на организацията в Югоизточна Европа (ЮИЕ). Това стана ясно на организираното от мрежата в София събитие Dare To Scale, част от поредицата едноименни събития в страната, превърнали се в платформа за обмяна на опит, контакти и идеи между предприемачите в България.  

Българският офис ще оказва подкрепа за разширяването на Endeavor в ЮИЕ. Глобалната предприемаческа мрежа подпомага 1106 компании в 33 страни като подкрепяният от нея бизнес е създал до момента 1.5 млн. работни места. “Екипът на Endeavor в София ще започне да привлича и подкрепя директно талантливи предприемачи от Сърбия, Румъния, Македония и Албания. По този начин ще подпомагаме и развитието на предприемаческите екосистеми в тези страни, пренасяйки опита на България в тази област”, обяви изпълнителният директор на Endeavor България Момчил Василев. Обсъжда се откриване на представителство на международната мрежа в Загреб, с което ще се покрива Адриатическия регион, съобщиха от Endeavor.

На събитието Dare To Scale присъстваха представители на местната предприемаческа екосистема и мрежата на Endeavor – бордът на организацията, ментори, ръководители на компании, фондове и партньорски организации. Изпълнителният директор на Endeavor България Момчил Василев модерираше дискусионен панел с участието на членове на борда на Endeavor - Любомир Минчев (основател на Телелинк), Калин Радев (CEO на Software Group), Неделчо Спасов (основател на Easy Asset Management), Стефан Гугушев (основател на адвокатско дружество „Гугушев и Партньори“), Христо Илиев (председател на борда на AG Capital). Теми на дискусията бяха: Как се е променила бизнес средата през изминалата година. Била ли е успешна годината? Каква е макроикономическата среда и възможностите за развитие в региона?

Във втората част на събитието предприемачът от Endeavor Владимир Давчев (основател на HelloHungry, наскоро придобита от Takeaway.com) разказа за своята бизнес история и опит.

Ето и най-важното от коментарите и мненията на участниците в Dare to Scale:

  • Момчил Василев, изпълнителен директор на българския офис на Endeavor: „Към днешна дата в мрежата ни в България има 21 предприемачи от 13 компании, които генерират повече от 140 млн. лв. оборот за изминалата година, и са създали повече от 900 висококвалифицирани работни места. Мога да ви уверя, че скоро ще чуете за още успешни истории.“

  • Любомир Минчев, основател на Телелинк: „Много се радвам, че сме първите в Централна и Източна Европа, въпреки че Endeavor започна разговори и в Полша, и Сърбия, и Румъния, ние бяхме тези, които казахме “Да”. Среща с толкова много съмишленици е зареждащо усещане. Видях повече и по-сериозно търсене на служители при намаляващо количество хора, които са на пазара в технологичния сектор. Това се чувства все по-осезаемо и в България. Създаването на толкова много работни места в аутсорсинг центровете вдигна и цените, но това пък носи и трансформация на начина, по който се прави бизнес. Нуждата от дигитална трансформация е нещо, което се осъзнава от все повече фирми. Виждаме, че има нови технологии, с които ще продължи промяната.“

  • Калин Радев, СЕО на Software Group: „Много интересна година. Банките се отварят, за моя изненада дори в България. Буквално до миналата година те обясняваха на всички, че нямат нужда от промяна, защото печалбите им растат и всичко е наред. Тази година се оказва, че всъщност са имали нужда от промяна и ще видим накъде ще се променят. Но в по-голямата картинка тези нови технологии всъщност имат много практични приложения и се вижда как тези приложения започват да променят сектора. България наистина започва да играе сериозна роля в региона. Имаше събития, в които дадохме заявка за технологичния хъб на Балканите. Сега вече всички го твърдят.“

  • Неделчо Спасов, основател на Easy Asset Management: „Бордът на Endeavor е съставен от хора със сходни ценностни категории и виждания как да се прави устойчив бизнес. Виждат се страхотни идеи и се създават страхотни контакти. В сферата на финансовите услуги 2018 беше една страхотна година, може би най-добрата до момента, а ние сме компания на 16 години вече. Успяхме да изградим силен екип от съмишленици, който ни позволи да растем в настоящата ситуация с 30-40% в конкурентна среда. В нашата организация вътрешно има много проекти, които стартират, а след това се развиват навън. Има 30-40 проекта за предоставяне на финансови услуги.“

  • Христо Илиев, основател на AG Capital: „Смятам, че банките, както се отвориха, сега започват да се затварят. Това е добре за нашия бизнес в имотите, защото това по някакъв начин ще ограничи прекалено многото нови проекти и възможността за сваляне на цени и на жилища, и бизнес имоти. Правим всичко възможно да представим с общи усилия региона, за да има повече инвестиции. Интересна година, оптимист съм и за следващата.“

  • Стефан Гугушев, основател на адвокатско дружество „Гугушев и партньори“: „В моята сфера като адвокат виждам все по-подготвени компании и все по-компетентни хора. Това, което са научили от Endeavor и по други пътеки вече им дава самочувствие как да бъдат инвеститори в собствените си компании, съответно по този начин и сделките, и екосистемата стават все по-успешни и адекватни за предприемачите и инвеститорите. Това, което ми прави впечатление, е огромното количество пари за инвестиции посредством venture capital. Непрекъснато виждам групи инвеститори, които преди това не са имали такава динамика и това може само да ни радва. Друго интересно нещо е навлизането на блокейн технологиите, което дава все по-голяма възможност на хората да видят как в бизнеса, създаден от тях, могат да се правят оптимизации.”

Предприемачите в глобалната мрежа на Endeavor, излъчени от българския офис на организацията до момента са 21, а българските компании - 13. В мрежата са: Александър Лефтеров, сериен предприемач, развил успешно два технологични бизнеса, които впоследствие са придобити от големи международни компании, и в момента е основател и главен технически директор на Tiger Technology. Компанията на Александър разработва сигурна система за управление на данни, файлове и работни процеси, а клиенти са ѝ едни от най-големите имена в медийния бизнес - Financial Times, Kodak и NBC Universal; Пресиян Каракостов, основател на Titan Gate, която предлага комбинация от консултантски услуги и продуктова платформа за оптимизиране на приходите от реклами за премиум издатели; Виктор Викторов и Васил Георгиев, създатели на онлайн магазина за облекла, обувки и спортна екипировка MyMall, развиващ дейност в България, Гърция и Румъния; Петър Митев, съоосновател на Chaos Group, която спечели технологичен Оскар за софтуерния си продукт V-Ray, използван масово в големите холивудски продукции; Юлиан Софрониев от Biodit, която разработва биометрични технологии за системи за сигурност и контрол на достъп; Венелин Димитров от SoftGroup, компания с пълно сериализационно софтуерно и хардуерно решение за фармацевтични компании и подизпълнители; Владимир Давчев и Зорница Чугреева, чиято компания HelloHungry, позната с бранда си BGmenu, наскоро беше придобита от холандския си конкурент TakeAway срещу 10.5 млн. евро; Симеон Луков и Николай Недев, съоснователи на технологичната Browswave, която предлага иновативен софтуерен продукт за производители и търговци на потребителска електроника и бързооборотни стоки; Сабина Гьошева, Валентина Безуханова и Деница Бумбарова, създателки на бранда за дамски обувки by FAR, Игор Левин, основател на българската „Електросфера“ (известна с бранда Antelope Audio), която е водеща в дигиталните аудиотехнологии в глобален мащаб. Продуктите на българската компания се използват от големи имена на световната музикална сцена от ранга на Андреа Бочели и Риана. В мрежата са и Райчо Райчев, основател на компанията за наносателити EnduroSat, Татяна Миткова и Алексанър Сумин, двама от създателите на ClaimCompass, платформа за издействане на обезщетения при закъснели полети,, както Любомир Янчев и Цани Събев, съоснователи на MClimate, които внедриха на световния пазар ycтpoйcтвoтo диcтaнциoннo yпpaвлeниe нa климaтици Melissa.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.