EС е подготвил балансиращи контрамита за 2,8 млрд. евро върху американски продукти

EU-Flag

В отговор на предупреждението на САЩ, че ще налага вносни мита за стоки от ЕС, Съюзът е подготвил свой списък за "балансиращи" контрамита на стойност 2,8 млрд. евро върху американски продукти, ако страните от ЕС не бъдат постоянно изключени от списъка за наказателните американски мита, въпреки че лидерите на ЕС са убедени, че този ход на САЩ нарушава международните търговски правила, съобщава агенция „Асошиейтед прес" (АП).

Тази позиция е изразена от лидерите на ЕС на тяхната работна вечеря на 16 май в София, където се провежда срещата на върха на Евросъюза, и призоваха американския президент Доналд Тръмп да престане да ги заплашва с мита върху стоманата и алуминия, като посочиха, че са готови за преговори по въпросите на търговията, но не под "дулото на пистолета", т.е. под натиск, допълва АП.

"Става въпрос за икономическия суверенитет на Европа и ние настояваме да бъдем изключени от въвеждането на новите мита без предварителни условия и ограничения във времето", каза френският президент Еманюел Макрон.

"Не мисля, че трябва да обсъждаме едно или друго съображение, когато то противоречи на законите на международната търговия, добави Макрон. - Можем да стигнем до по-добри решения в една спокойна обстановка."

С него се съгласи и германската канцлерка Ангела Меркел. "Имаме обща позиция: искаме изключване от митата без ограничения, но сме готови по-нататък и за преговори относно реципрочното намаляване на пречките пред търговията", каза тя пред журналисти в София.

Лидерите на ЕС се обединиха в решимостта си да бъде запазено ядреното споразумение с Иран въпреки решението на САЩ да се изтеглят от него, предаде ДПА. Въпросът е бил обсъден на снощната им работна вечеря в българската столица, където се провежда срещата на върха на Евросъюза.

"Всички в ЕС споделят виждането, че това споразумение не е перфектно, но смятаме, че трябва да го запазим и да продължим да преговаряме с Иран по този и по други въпроси, като програмата му за балистични ракети", каза германската канцлерка Ангела Меркел.

На свой ред френският президент Еманюел Макрон подчерта, че "ние ще работим за запазване на споразумението (с Иран) от 2015 г., каквото и да решат американците". Той също отбеляза, че се работи за по-широко споразумение, което да допълни това от 2015 г., като включи ограничение за иранската ядрена програма и след 2025 г., когато първоначалното изтече.

С лидерите на Германия и Франция по този въпрос се е съгласила и британската премиерка Тереза Мей, съобщи нейната говорителка,  цитирана от „Ройтерс" и БТА.  "Тримата лидери се ангажираха да работят с останалите страни по споразумението за тази цел. Те подчертаха, че Иран трябва да продължи да спазва своите задължения по него", каза тя.

Австрийският канцлер Себастиан Курц, който е следващият председател на ЕС за 6 месеца от 1 юли, каза, че "е важно страните от ЕС да действат координирано, и това се видя по време на работната вечеря". "Тук всички вървим заедно в една посока", отбеляза той, цитиран от ДПА. Според него споразумението с Иран е добро за сигурността на Европа, защото гарантира, че Иран няма да се сдобие с ядрени оръжия.

"Остават ни няколко седмици да го спасим. Никой засега не може да каже дали ще успеем, но ще положим всички усилия за целта", изтъкна Курц

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.