Стокообменът между България и Южна Корея нараства с 48% през 2018 г.

%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81_%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BC_pkswx1

Стокообменът между България и Южна Корея бележи 48% ръст за 2018 г. и достига 286.6 млн. долара. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на българо-корейски бизнес форум в Сеул.

Програмата на министър Караниколов е част от официалното посещение на министър-председателя Бойко Борисов в Южна Корея, съобщават от пресслужбата на Министерството на икономиката.

По време на форума икономическият министър изтъкна, че освен от нарастване в количествено отношение, България е заинтересована и от разнообразяване на стоковата структура на взаимната търговия. По думите му потенциал за увеличаване на нашия износ към Корея има на редица хранителни продукти, зърно, месо, етерични масла, кисело мляко, зеленчуци, химикали, фармацевтични изделия, части за машини, електроника и текстил.

Министър Караниколов подчерта още, че страната ни е готова да разшири подкрепата си за бъдещи корейски проекти у нас особено в областта на автомобилостроенето, електрониката и електрооборудването, високотехнологичните и иновационни производства.

Като важен фактор в сътрудничеството между двете страни бе отбелязано, че броят на регистрираните у нас компании с корейско участие вече е 249. По време на посещението бяха подписани Меморандум за разбирателство между българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) и Агенцията за насърчаване на търговията и инвестициите на Южна Корея, Меморандум за разбирателство между ИАНМСП и Асоциацията на вносителите на Южна Корея, Меморандум за сътрудничество между Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Агенцията за насърчаване на търговията и инвестициите на Южна Корея, както и Меморандум за разбирателство между Национална компания индустриални зони (НКИЗ) и Корейската корпорация за индустриални комплекси.

Министерството на икономиката, Българската академия на науките и корейското Министерство на стратегиите и финансите стартират проект за обмен на знания. Целта на инициативата е трансфер на опит и адаптиране на корейската практика в областта на създаване на система за ранно предупреждение за икономически кризи към българските условия. Проектът ще доведе до разработване на изследователски и технически пакет на инструменти на политиките за предупреждение и предотвратяване на кризи в най-уязвимите сектори - недвижими имоти, суровини, пазар на труда.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.