Депутатите приеха бюджета за 2019 г.

calculator-Reuters

След двудневен маратон, не особено вълнуващ дебат и без изненади депутатите приеха окончателно бюджета на държавата за следващата година.

Правителството планира да похарчи рекордните 44.5 млрд. лв. или 38.2% от БВП през 2019 г. като реално разходите се залагат с 4 млрд. лв. повече в сравнение с тази година (като се изключат 1.8 млрд. лв. от такси и продажба на въглеродни квоти, които са за други цели и досега бяха извън бюджета), пише capital.bg.

Те ще се усетят най-вече от заетите в бюджетната сфера, учителите и кметовете на малки и бедни общини. Ефектът за гражданите и компаниите е спорен, доколкото държавата ще изземе повече под формата на данъци и такси, а услугите, които ще им предложи, предвид липсата на съществени промени в работата на публичните сектори, ще са същите.

Определен от премиера Бойко Борисов като "най-амбициозният бюджет от началото на прехода", Бюджет 2019 г. се залага с дефицит, въпреки, че се очаква икономиката да расте с 3.7%, а последните няколко години завършват с излишък.

Проблемните текстове

Един от проблемните моменти, който доведе до сблъсък между управляващи и опозиция, беше за това дали са осигурени необходимите 50 млн. лв. за машинно гласуване. Парите не са предвидени в бюджета на Централната избирателна комисия, което даде на БСП основания да заявят, че ГЕРБ обричат на фалстарт машинното гласуване.

Председателят на бюджетна комисия Менда Стоянова заяви, че средствата са предвидени в централния бюджет (който е част от държавния и служи за буфер) и ще бъдат отпуснати след като ЦИК проведе успешна обществена поръчка.

Въпреки, че премиерът Борисов заяви при гостуването си в "Шоуто на Слави": "Мога да поема ангажимент и ще предложа намаляване на субсидиите на партиите", те остават 11 лв. на получен глас и догодина.

Друга спорна тема е предложението омбудсманът да не разполага с кола на НСО от догодина. То е записано в преходните и заключителни разпоредби като от БСП призоваха първо да се уточни дали в бюджета, предвиден за Омбудсмана, има средства за автомобил и гориво. Драгомир Стойнев предложи освен омбудсмана, от кола на НСО да бъде лишен и кметът на столицата "защото тя също е уважаван и обичан човек". След като то не беше прието, депутатът от БСП поиска прегласуване като заяви, че Йорданка Фандъкова може да ползва метро или трамвай, както Мая Манолова ползва БДЖ. В крайна сметка беше прието предложението на правителството, т.е. от догодина Манолова да няма право на кола от НСО.

Повече за заплати

През 2019 г. фонд "Работна заплата" на ведомства и финансирани от бюджета сектори ще се увеличи с 10%, като целта е те да се разпределят между служителите според оценката, която получат за работата си, но възнаграждението им няма да може да се увеличи с повече от 20%. Сумата, нужна за следващата година, е почти един милиард. Тя ще бъде разпределена между 433 хиляди души, работещи в бюджетния сектор.

Увеличава се и минималната работна заплата – с 10% до 560 лв. А също се продължава и с обещания още в предизборната програма на ГЕРБ ръст на учителските заплати с нови 20%, за което се заделят допълнителни 330 млн. лв.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.