Две трети от бизнеса оценява икономическата обстановка в България като задоволителна

digital-business-Pixabay

Почти две трети от бизнесът в България смята, че икономическата обстановка в страната е задоволителна. Това показват резултатите от редовното годишно проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара.

В проучването са обхванати 102 фирми, повечето германски и български. Две трети от тях са малки и средни предприятия с до 250 служители. Общо в Централна и Източна Европа са се включили 1 754 фирми.

Според 13% от респондентите икономическата обстановка в България е лоша, а 28% я оценяват като добра.

Две трети от анкетираните очакват ситуацията за тях да се подобри, а малко под една трета – да остане стабилна. Общо 56% от участниците в изследването посочват, че очакват увеличение на оборота от износ, 41% - стабилни обороти, а само 3% - намаление на оборотите.

Общо 48% от фирмите у нас посочват, че планират да назначават допълнителен персонал, а 45% ще запазят броя на служителите си. Само 7% от анкетираните компании планират съкращения, сочат още данните.

Същевременно 47% от компаниите планират разширяване на инвестициите, а 41% смятат да ги запазят без промяна. 12% от анкетираните фирми ще намаляват инвестиционни разходи.

Бизнесът в България като цяло е доволен от членството на страната ни в ЕС, но не и от субсидиите по линия на европейските оперативни програми. По-голямата част от предприятията изразяват средна към ниска удовлетвореност, а само 2% са посочили, че са удовлетворени от субсидиите.

Данните показват още, че 42% от фирмите искат да се въведе еврото, но 38% са против. Една пета от анкетираните компании нямат мнение по темата.

Негативни оценки събира и публичната администрация в страната. Само 9% от участниците в проучването са изразили доволство от работата на администрацията. 17% са много недоволни, а останалите са с по-умерена оценка.

Бизнесът продължава да оценява слабо и правната сигурност в страната, а най-слаба оценка получават борбата с корупцията, прозрачността на обществените поръчки, политическата и социална стабилност и предвидимостта на икономическата политика.

Негативи обираме и заради транспортната инфраструктура, качеството на образованието – академично и професионално, наличността на специализирана работна ръка.

Все пак фирмите оценяват положително по-ниската данъчна тежест в страната ни и като цяло над 80% от анкетираните изразяват доволство от данъчната система. Положителна оценка България получава и по отношение цената на работната ръка.

Въпреки изброените негативи, 90% от участниците в проучването дават заявка, че биха инвестирали пак в страната ни, макар и четири пети да предупреждават, че политическата криза би оказала негативно въздействие върху икономиката.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.