25 водещи ERP, CRM и BI системни интегратори в България пет години по-късно в надпревара за най-добро управление на бизнес процесите¹´²

laptop-keyboard-15-05-2017

Между това да продавате софтуер за управление на бизнес и да управлявате успешно собствения си бизнес има съществена разлика. Да увеличавате приходи, пазарен дял, заплати и персонал в условията на остра конкуренция от над 100 компании с професионален опит и поне пет конкуренти за всеки потенциален (и доста претенциозен вече) клиент не е никак лесна задача.

Доказват го и резултатите. През 2016 година 5 интегратори прекратяват дейност, а за изследвания от агенцията период 2006 - 2016 общо 20 компании затварят.

Относно заплатите и служителите. 16 от водещите системни интегратори са увеличили средногодишното заплащане на зает, 9 са ги намалили. Едва 12 са успели да увеличават персонала, докато 13 го намаляват. Само осем от 25-те изследвани компании обаче успяват да увеличат и служителите и заплащането едновременно. Една от тях го прави с цената на огромен риск - разходите за заплати достигат цели 75 % от приходите.

За пет години водещите 25 системни интегратори на бизнес софтуер в България постигат сумарен ръст в приходите от 88 %! При едва 41 % ръст в персонала. Уви, резултатите с печалбата съвсем не са така оптимистични. Което пък води до драми за потенциални инвеститори. А някои демонстрират високомерие и неглижират пазарните изследвания, което означава - още много ще боли.

И за да увеличим малко напрежението – през 2016 година нови 165 фирми „отварят врати“ в бизнеса с консултантски услуги в ИТ в страната. При „едва“ 125 нови през предходната година.

Най-големите проблеми и рискове от гледна точка на управлението на бизнеса виждаме в големия диапазон на промяна в приходите, липсите на устойчиви бизнес модели и професионални информационни политики, ръста/спада в продажбите на услуги, резките промени в броя на служителите, прихода на зает, заплащането, дела на разходите за заплащане спрямо прихода и задълженията.

Рисковете за клиентите при избор на интегратори, от гледна точка на агенцията са голямата разлика в мащаба на компаниите. Големите интегратори на някои вендори могат да загубят фокус върху проблемите на отделния клиент, а малките интегратори зависят от малко на брой по-големи клиенти и съществува реална възможност да изпитата големи трудности или дори да излязат от бизнеса при загуба на някои от тях.

Компаниите в продажбата на бизнес софтуер в България зависят едва от няколко стотин клиента от едрия, среден и горната част на малкия бизнес в страната. Общо са по-малко от 1,200 клиента от финансови и реалния сектор на икономиката. Най-добрата вертикална група остават чуждестранните инвеститори, както и българския мениджмънт който е експортно ориентиран. В държавната администрация положението остава плачевно. Едва 2-3 вендора пробиват (да не кажем и само един), макар и за добри пари.

Годината се очертава сложна, а бъдещето си остава обещаващо. Но както винаги при голяма конкуренция и трудно предвидим пазар – не за всички.

¹ Статията е ексклузивен материал за списание “Enterprise” от агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

² Всички цитирани в материала данни са от второто национално годишно пазарно изследване, ексклузивно за България на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.: “CBN2017_Business analytics - Top 25 ERP, CRM and BI solution providers Bulgaria ed.II by CBN Pannoff, Stoytcheff”, с което може да се запознаете на адрес:

http://blog.cbn-bulgaria.com/2017/06/business-analytics-erp-crm-and-bi-key.html

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.