Свежи капитали

money-coins

В началото сме на една година, за която много анализатори не смеят да правят прогнози, година, в която се очаква да се случат редица реформи в сферата на съдебната система, здравеопазването, образованието. Надяваме се да започне и така чаканото възстановяване на икономиката - нещо, което вече се случва в редица европейски държави. И ако миналата година оправданията бяха свързани с природните катаклизми и политическата нестабилност, смяната на правителства и разклатеното доверие в банковата система, то тази година е време да се работи, да започнат инициативи и да се гонят реални резултати.

2015 г. е важна и за още нещо – а именно така нужното ни европейско финансиране. Както неведнъж е говорено, това са изключително ценни средства, нужни за българската икономика. Пари, които могат да подпомогнат редица инвестиции, да открият нови пазари, да дадат работна ръка и които завъртени в икономиката ще донесат свеж капитал.

До края на тази година страната ни има възможност да усвоява средствата от изминалия програмен период и наред с това да започне усилено подготовка за програмите през период 2014 – 2020 г. Въпреки одобрението, което чакаме на още редица оперативни програми (очаква се това да се случи до средата на годината), експерти съветват отварянето на процедурите да започне още сега с оглед по-бързото, пълно и качествено усвояване на средствата. Дали  обаче това ще се случи, предстои да разберем...

Наред с това не трябва да се забравят и фондовете, действащо по програма JEREMIE, които не само дадоха глътка свеж въздух на българските предприемачи, но и създадохе много успешни компании, които се развиват на международно ниво.

Програма, насочена изключително към малкия и среден бизнес и по която все още има ресурс за усвояване е инструментът JESSICA. Създадена с идеята да подкрепи устойчивите инвестиции в градските райони, JESSICA носи ползи и за обществото, и за бизнеса в България. По линия на JESSICA фондовете за градско развитие отпускат обезпечени нисколихвени заеми за изпълнение на градски проекти, да генерират приходи, но същевременно тяхната реализация да бъде невъзможна при чисто пазарни условия. По-ниската възвращаемост, която е под нормалното пазарно равнище, се компенсира от финансовата устойчивост на проекта в дългосрочен план.

Един сравнително нов за България, но не и за Европа и САЩ начин за финансиране е кроудфъндинга (crowdfunding), а към него се насочават все повече и повече стартиращи компании.

От миналата година малки и средни български компании могат да кандидатстват за финансиране на иновации директно от Брюксел. Това стана възмжно, благодарение на най-новата европейска програма - "Хоризонт 2020", която е с бюджет 79 млрд. евро за 2014-2020. Програмата няма отделен бюджет за всяка страна членка. Парите се разпределят на конкурсен принцип в конкуренция между всички членки на Европейския съюз (ЕС) и асоциирани държави.

Безспорно българските предприемачи и иновативни компании имат огромен потенциал и могат да отключат иновациите в страната. Основен двигател на икономиката са устойчивите инвестиции и предприемачеството. Финансиране има, нужно е желание, креативност и може би малко повече смелост да се рискува.

Какво обаче предстои да се случи отсега нататък? Програмата на бизнеса ОП „Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) отново ще бъде важен и очакван инструмент за финансиране, а новостите в нея обещават много възможности за бизнеса и нови източници на капитали.

„В процеса по подготовка на  новата ОПИК, бяхме ангажирани като част от консорциум да направим предварителна оценка на приложимостта на финансовите инструменти, която включваше анализ на прилагането им през изминалия период, анализ на нуждите на фирмите, търсенето и предлагането на финансиране ”, казва Теодора Овчарова, изпълнителен директор на ЕЛАНА Инвестмънт.

Експертът обясни, че в новия програмен период инициативата JEREMIE няма да функционира в досегашния си вид. Финансовите инструменти, познати от JEREMIE, ще бъдат част от отделните оси на ОП „Иновации и конкурентоспособност“, т.е. всяка приоритетна ос ще съдържа грантова схема и финансов инструмент.

Според Овчарова JEREMIE, която действа в момента е била много добре приета от бизнеса. „Ние сме неатрактивен за чуждите фондове пазар, защото сме много рискови, а обемът на сделките е малък”, коментира тя. Точно тук идват фондовете за дялово и рисково финансиране, които са готови да инвестират и подкрепят дадена компания, и да я изведат на пазара.

Целта, която експертите си поставят, е добрите практики на фондовете да продължат. Затова и в новия програмен период е предложено те да се запазят – както фондовете за стартиращи предприятия (StartUps), така и фондовете за рисково и дялово финансиране, като част от тях са видоизменени като структура, отчитайки добрите практики от функционирането им и научените уроци.

Какви са подробностите около действащите инструменти, интервю с представители на фонодовете JESSICA, JEREMIE и фонда за рисково финансиране Black Peak Capital, какви възможности за свежи ресурси има малкия и среден бизнес, четете в брой 1 на сп. Enterprise. 

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.