Пенсионните дружества вече ще могат да влагат в повече инструменти

Geld-2

През минала седмица Комисията за финансов надзор (КФН) прие проект на Наредба за реда и начина за отчисляване на инвестиционната такса, събирана от пенсионноосигурителните дружества при управлението на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване.

Този проект е изпратен на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, уточняват от регулатора.

От там допълват, че с проекта се следва възприетият до момента подход относно начисляването и превеждането на инвестиционната такса, като се запазва и начинът на определяне на дължимата такса. Освен това се отчитат случаите, когато инвестиционната такса се изчислява през  първия работен ден в годината или е налице промяна в нейния размер, влизаща в сила след неработен ден.

Също така става ясно, че осигуряването на прилагането на наредбата не е свързано с допълнителни разходи за пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове.

От КФН уточняват още, че проектът на наредба няма пряко отражение върху държавния бюджет и бюджета на комисията, тъй като спазването на неговите изисквания ще се контролира в рамките на изградената вече система за осъществяване на надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества.

Междувременно Министерският съвет одобри изменения и допълнения в Кодекса за социално осигуряване, като с тях се доразвива регламентацията на допълнителното пенсионно осигуряване.

Целта на законопроекта е да се подобри корпоративното управление на пенсионноосигурителните компании, като новите изисквания засягат членовете на управителните и контролни органи на дружествата, като например подходяща професионална квалификация, опит и добра репутация, за които са необходими знания и умения при осъществяване на дейността на компаниите.

С този законопроект на пенсионноосигурителните дружества се предоставят по-добри възможности за диверсификация при инвестиране на активите на пенсионните фондове. Това става чрез разширяване на кръга на допустимите финансови инструменти, като се въвеждат необходимите ограничения и лимити на вложенията, за да се намали рискът.

Министерският съвет предлага на парламента да гласува разпоредби, насочени към облекчаване на режима на промяна на участието и прехвърляне на средства на осигурените лица от един в друг съответен фонд за допълнително пенсионно осигуряване.

Автор: Анна Брандийска

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.