Иновациите създават конкурентоспособност на икономиката ни

inovation

„Изграждането на икономика на знанието и създаването на продукти с висока добавена стойност е основата за икономическото развитие и затова усилията не само у нас, но и в европейски мащаб са насочени именно към това“. Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на дискусия с над 20 посланика, организирана от Български форум на бизнес лидерите. Срещата беше посветна на приоритетите в икономическата политика, провеждана от българското правителство и мерките за позициониране на страната ни като перспективна инвестиционна дестинация за чуждестранните партньори. 

„Иновациите създават сериозни перспективи пред икономиката ни и дават предпоставки за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика на европейския и световен пазар“, посочи министър Лукарски. По негови думи усилията на правителството в тази насока намират израз и в приетата през 2015 г. Иновационна стратегия за интелигентна специализация. Документът определя 4 приоритетни области, с които България има най-сериозен потенциал за развитие: Информационни и комуникационни технологии; Мехатроника и чисти технологии; Индустрии за здравословен живот и биотехнологии (включително храни); Нови технологии в креативни (творчески) и рекреативни индустрии.

Министър Лукарски подчерта, че стимулирането на иновациите е основен фокус и на ОП „Иновации и конкурентоспособност”. По програмата вече са подписани договори за изпълнение на 470 проекта за повишаване на производствения капацитет на малки и средни предприятия. „Интересът от страна на българските фирми към програмата е изключително висок. Не липсва бизнес инициатива“, заяви министър Лукарски. Той посочи, че за да отговори на нуждите на бизнеса, екипът на Министерство на икономиката и на Управляващия орган на програмата, са успели да осигурят допълнителни средства за още 274 проекта. По процедурата за внедряване на иновации в съществуващи предприятия има подадени 567 проекта, а за разработване на иновации от стартиращи фирми са заявени 879 проекта. В монета тече оценка на проектните предложения.

Икономическият министър допълни, че в подкрепа на бизнеса е и подписаното в началото на март споразумение с ЕК, Европейски инвестиционен фонд (ЕИФ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), чрез което се предвижда предоставянето на финансов ресурс като гаранции за кредитиране на МСП в рамките на Оперативна програма „Инициатива за малки и средни предприятия“. Бюджетът на програмата е 102 млн. евро, като очакванията са общият размер на отпуснати кредити да достигне 600 млн. евро. Намеренията са чрез тези гаранции да бъде подобрен значително достъпа на малките и средни предприятия до финансов ресурс за обезпечаване на визията им за растеж. Предоставяните възможности по ОП „Инициатива за малки и средни предприятия“ са изключително важни и от гледна точка на това, че подкрепата за бизнеса на ниво Европейски съюз през следващите години ще премине от режим на грантови схеми към използването на финансови инструменти. „Всичко това ще подпомогне малките и средни предприятия за интернационализацията на техните бизнес интереси, навлизането и утвърждаването им на чужди пазари и ще облекчи предприемачите в търсенето им на свеж финансов ресурс“, отбеляза министърът.

Според министър Лукарски с повече гъвкавост в законодателната област и планираните промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които предвиждат стимули според индивидуалните нужди на всеки отделен инвеститор, България ще се утвърди като страна с висок потенциал за привличане на инвестиции в сектори с висока добавена стойност. Очаква се законодателните промени да са готови в средата на тази година.

 

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.