Обявени са процедури за почти 1,9 млрд. лева по програмата "Иновации и конкурентоспособност"

ikonomika-2-Pixabay

Процедури за почти 1,9 млрд. лева са обявени по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК). Това надхвърля 75% от бюджета на програмата, съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на публичното представяне на процедурата „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ днес в София.

„Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е близо 72 млн. лв. Очакваме средствата да са достатъчни за финансирането на над 70 проектни предложения в трите категории – микро, малки и средни предприятия“, коментира Манолев, цитиран от пресслужбата на Министерството на икономиката.

Основната цел на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, т.е. да се увеличат малките и средни предприятия прилагащи мерките за ресурсна ефективност, което да доведе и до подобряване на симбиозата между тях, на ефективността им, намаляване на себестойността на продукцията им и повишаване на тяхната конкурентоспособност.

„Процедура с подобна насоченост не е имало до момента в сегашния, а и в предишния програмен период – факт, който обяснява и интересът към информационните дни, които организираме“, допълни икономическият заместник-министър.

Към днешна дата общия размер на разплатените средства по ОПИК надхвърлят 588 млн. лева, сочат още данните.

„Разчетите показват, че вече около 1 500 компании са се възползвали от финансирането по програмата, а ако запазим това темпо до края на програмния период се надяваме да обхванем около 3 хил. предприятия“, коментира Александър Манолев.

Процедурата „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ бе обявена на 23 ноември 2017 г. Проектните редложения могат да бъдат подавани до 16:00 часа на 23 април 2018 г.

Допустими по процедурата са кандидати, които са микро, малки и средни предприятия с минимум три приключени финансови години преди датата на обявяване на процедурата (2014, 2015 и 2016 г.), които кандидатстват за подобряване на ресурсната ефективност в икономическа дейност, попадаща в сектор „Преработваща промишленост” и имат реализирани минимум 120 хил. лева приходи от продажби на продукция от дейността, за която са предвидени дейности.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.