Делът на празните офиси в София е намалял до най-ниското ниво от 2008 г. насам

office-building

Делът на празните офиси в София е намалял до най-ниското ниво от 2008 г. насам. Това показват данни на консултантската компания MBL|CBRE, представени по време на конференция за строителство на офиси.

Към края на март незаетите офиси в столицата достигат 9,1% от всички, което е около 170 хил. кв.м. От тях обаче само около 70 хил. кв.м са клас А, за които е и най-голямата конкуренция сред наемателите.

През тази година на пазара ще излязат още 140 хил. кв.м нови офиси, повечето от които са отдадени. Догодина се очакват още 150 хил. кв.м, голяма част от които също са предварително отдадени. Така през следващите две години незаетите площи се очаква да се увеличат с по 2-3% през тази и следващата година.

Ако обаче през 2019 г. се реализират всички планирани обекти, то делът на празните офиси може да скочи до 16%, което ще наруши баланса на пазар.

В момента ръстът на наемите на офис площи е умерен заради ограниченото предлагане и засилената активност на компаниите от аутсорсинг индустрията и ИТ сектора.

Същевременно на конференцията главният архитект на София Здравко Здравков посочи, че са необходими спешни законодателни промени за регламентиране на т.нар. „смесени многофункционални зони“ - зоните от общия устройствен план (ОУП), в които може да се строят високи сгради. Те са разпръснати в целия град, а трябва да бъдат съсредоточени само на определени места, според Здравков.

Той подчерта, че допълнителна възможност за високо застрояване дават разпоредбите в Закона за устройството на територията, според които на ъгловите парцели не се спазват параметрите за плътност и интензивност на застрояване.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.