МОН и Европейският център за професионално образование ще проучват какви умения търсят работодателите

employees-Pixabay

Министерството на образованието и науката (МОН) и Европейския център за професионално образование (CEDEFOP) ще правят съвместно проучване за това какви умения търсят работодателите от работниците и специалистите на българския пазар на труда, съобщават от ведомството.

Тази информация е важна за учениците, за да могат да направят по-добър избор за кариера, посочи пред участниците в проекта заместник-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова.

Проучването ще продължи година и половина. Резултатите от него ще помогнат на професионалните училища и центровете за професионална подготовка да ориентират обучението спрямо потребностите на работодателите. Констатациите ще са важни и за управлението на секторните политики.

Крайната цел на партньорството между МОН и CEDEFOP е да се намалят липсата на умения и несъответствията в квалификацията и да се повиши възможността за намиране на работа, производителност и растежа.

Проектът е ориентиран към промяна не само на професионалното образование в училище, но и към професионалното обучение на възрастни.

България е изправена пред структурни проблеми, като някои от тях са особено тревожни, посочи Гайдарова. Процентът на безработица сред младите хора между 15 и 24 години се повиши в сравнение с предходната година от 19,5% през декември 2015 г. на 22,4% през декември 2016 г., отбеляза тя, като се позова на данни на европейската статистическа служба Евростат.

Като допълнително предизвикателство тя определи високия дял на учениците, които не притежават адекватно ниво на основни умения, както и ранното напускане на училище.

Като адекватна мярка Гайдарова посочи въвеждането на дуалното обучение и кариерното ориентиране в училищната система. Голяма част от мерките в подкрепа на децата в риск, както и на талантливите ученици, са подкрепени от Европейския социален фонд.

Бизнесът в България се оплаква от дефицит предимно на специалисти със средно образование. Липсват асансьорни техници, монтажници до средни кадри в сферата на компютърните технологии, но тепърва ще се правят проучвания, които да обхванат абсолютно всички сектори. Засега МОН има макроикономическа информация и откъслечни данни от различни градове и сектори, съобщи директорът на дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН Мария Тодорова.

Това е и една от целите на проекта със CEDEFOP – да се нарисува пълна картина на ситуацията в страната по сектори, региони и градове. На нейната база ще се определят начините за подкрепа на училищата, както и активните мерки на пазара на труда, прилагани от Министерството на труда и социалната политика.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.