Президентът публикува стенограмата от разговорите за КТБ на 29 юни 2014 г.

KTB

Президентът Румен Радев публикува стенограмата от срещата при предшественика му Росен Плевнелиев на 29 юни 2014 г. заради фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).

На консултациите политици от тогава парламентарно представените партии, тогадашните управител и подуправител на БНБ – Иван Искров и Калин Христов, и Плевнелиев обсъждат как да предотвратят банкова паника.

В процеса на разговора се изключва идеята за „банкова ваканция“ - т.е. въвеждането на временна забрана за теглене на средства от банковата система до успокояване на ситуацията.

Политиците се обединяват, че ез политическо съгласие рискът от колапс на банковата система е голям и затова записват в съвместната си декларация уверение, че банковият сектор е добре капитализиран и стабилен и политическите партии ще подкрепят всички усилия на БНБ за стабилизиране на ситуацията.

В позицията си Румен Радев посочва, че истината за случилото се с КТБ и идентифицирането на отговорните за колапса на финансовата институция би следвало да бъде търсена в рамките на съдебен процес.

„Истината трябва да се фокусира и да се търси в Съда. Там е мястото, където трябва да разберем какво се е случило с тази банка. Трябва да имаме доверие в българския съд, макар и да има много какво да желаем от българската съдебна система“, посочва се в становището му, с което се публикува и стенограмата.

Президентът напомни, че решението за публикуване на стенограмата е в правомощията на президентската институция, а всички участници в срещата са били навременно предупредени и консултирани за нейното оповестяване. Стенограмата е оповестена в нейната цялост, като единствено са премахнати имена на банки и финансови институции, различни от КТБ, както и техни акционери.

Скрити са и числата, които политиците са обсъждали като възможност за ликвидна подкрепа за банковия сектор. Говори се за няколко милиарда, неясно колко.

От стенограмата не става ясно и кой е отговорен за ситуацията от 2014 г., когато заради масирани тегления беше затворена четвъртата по големина банка в страната – КТБ, дъщерната и ТБ „Виктория“ (бивша Креди Агрикол), а третата по големина банка Първа инвестиционна банка временно изпадна в ликвидна криза, след като за един ден изплати на вложители 800 млн. лева.

В стенограмата се говори за „целенасочени атаки“, „злонамерени атаки“ срещу банковия сектор. Обсъждат се мерки за ограничаване на „злонамерени коментари“ в медиите, включително и чрез въвеждане на наказателна отговорност.

Според Иван Искров тези банки са избрани да бъдат атакувани, защото „могат да завлекат всичко в дерето“, „могат да ни върнат 15-20 години назад“. „Кой го започна това, аз не знам, това не е моя работа, работа е на органите“, допълва той.

„Това, което иначе мога да ви кажа, че отчетните форми се оказва, че нищо чудно да не са верни, един Господ знае. Никой не знае“, казва още Иван Искров във връзка с евентуална фалшификация на отчетите на банката, които са подавани към банковия надзор.

Цялата стенограма можете да видите тук

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.