Задава ли се "захлаждане" на жилищния пазар?

imoti-apartamenti-freeimages

Пазарът на жилища се очаква да се забави през тази година. Ако през миналата година ръстът на цените достигна 8-10%, през тази се очаква да се успокои до 4-8%, коментира на пресконференция председателят на Управителния съвет на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) Ирена Перфанова.

Натискът идва от две посоки – от една страна от намаляването на сделките, което се вижда от данните на Агенцията по вписванията, и от ускоряването на новото строителство, където се очаква и засилване на вторичния пазар, коментират експертите от Сдружението.

Според Перфанова за имотен балон в момента не може да се говори, а за естествен ход на цикъла на имотния пазар. Пазарът е във възход и се приближава до равновесната си точка заради няколко благоприятни фактора. Липсват и белезите на балон, които бяха характерни за пазара до 2008 г. - броят на сделките е доста по-нисък, купувачите са по-претенциозни и не купуват на всяка цена, липсва и стихийност.

Все пак заради рекордно ниските лихви по депозитите и кредитите хората продължават да имат интерес към имотите като инвестиция, коментира Александър Бочев от НСНИ. Той даде и пример с няколко различни жилища, за да се направи сравнение.

Лихвите в момента са от порядъка на  от 0,29% до 1% за влоговете до 1 година. Същевременно доходността от имот може да достигне 5-6% и повече, в зависимост от характеристиките му и риска, който се поема.

Стандартен двустаен апартамент в кв. "Младост" в София например би могъл да се закупи за около 1 000 евро/кв.м и да се отдаде под наем за 330-340 евро месечно. Това е около 5,8% доходност на годишна база, като инвестицията може да се възвърне за приблизително 17 години. За апартамент в Люлин със същите параметри цената достига до 800 евро за кв.м, а наемът е около 250 евро. Доходността е 5,4%, а срокът за възвръщаемост на инвестицията – около 18 години.

В южните райони на София може да се придобие жилище за около 1 180 евро за кв.м при наемни равнища от порядъка на 360-370 евро месечно. Това представлява доходност около 5,3%, като инвестицията се възвръща за 19 години. За "Лозенец" цената за средностатистическо жилище е около 100 хил. евро при 400-450 евро наем, което е 5,25% доходност на година. Инвестицията може да се възвърне за около 19 години.

Сдружението отчита силен ръст на новото строителство през последните години, което се вижда и от издадените разрешителни за строеж, и от започнатото ново строителство, и от завършените сгради.

За 2016 г. спрямо 2013 г. броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличава с 10%, а броят на жилищата – с 48%. Започнатите жилищни сгради са с 27% повече за периода, а на жилищата – с почти 63%.

През първото тримесечие спрямо първите три месеца на миналата година започнатото строителство на нови сгради се увеличава със 7%, на нови жилища – с 41%.

Същевременно регистрираните продажби в Агенцията по вписванията намаляват през първото тримесечие. Донякъде това може да се обясни с факта, че хората, които изчакваха да отмине кризата, имаха възможност да си купят жилище в периода 2014-2016 г. и активността им се поизчерпва, коментира Добромир Ганев от НСНИ.

Същевременно никъде не се регистрират продажбите на жилища в строеж, защото предварителните договори не се вписват в Агенцията по вписванията. Прехвърлянето на собствеността става на по-късен етап и това със сигурност оказва натиск върху данните.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.