ЕС върви към консолидация на финансовите инструменти за инвестиции

European_Commision

Постоянните представители на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) одобриха позицията на Съвета на ЕС по предложението на Европейската комисия (ЕК) за обединяване в една програма на 14-те различни финансови инструмента, действащи понастоящем в подкрепа на инвестициите в ЕС.

Споразумението изключва бюджетните и хоризонталните въпроси, които в момента се обсъждат като част от преговорите по следващата многогодишна финансова рамка (МФР) на ЕС за периода 2021—2027 г., съобщават от пресслужбата на Съвета.

Договорената днес позиция ще послужи като основа за преговорите на председателството с Европейския парламент, които трябва да започнат във възможно най-кратки срокове. Успоредно с това Съветът продължава конструктивната работа във връзка с местоположението на секретариата на инвестиционния комитет.

"Европа се нуждае от по-големи инвестиции в подкрепа на растежа и работните места. Програмата InvestEU ще играе значителна роля за подпомагане финансирането на амбициозни и мащабни инфраструктурни проекти. Трябва да направим така, че възможно най-голям брой сектори и региони в Европа да могат да се възползват от програмата."
Еужен Теодоровичи, министър на финансите на Румъния

Целта на InvestEU е да насърчи участието на публични и частни инвеститори в дейности по финансиране и инвестиции чрез предоставяне на гаранции от бюджета на ЕС с цел преодоляване на неефективността и неоптималните инвестиционни ситуации. Съгласно позицията на Съвета тази гаранция на ЕС е разпределена по следните компоненти на политиката:

  • устойчива инфраструктура
  • научни изследвания, иновации и цифровизация;
  • МСП;
  • социални инвестиции и умения.

InvestEU се основава на успеха на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), стартиран през юли 2015 г. с цел поощряване на инвестициите и стимулиране на икономическия растеж и заетостта в ЕС, в момент когато Европа все още се възстановява от финансовата и икономическата криза.

Основният партньор ще бъде групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която прилага и управлява ЕФСИ. Наред с това националните насърчителни банки и международните финансови институции, които развиват дейност в Европа, ще разполагат с пряк достъп до гаранцията на ЕС.

В текста на Съвета е предвидена също възможност държавите членки да насочат част от средствата, които са заделили за политика на сближаване, към фонда InvestEU, в добавка към средствата по линия на гаранцията от ЕС.

По отношение на договореностите във връзка с управлението, Съветът постигна съгласие по различна структура за програмата InvestEU в сравнение с тази на ЕФСИ. Запазват се централната роля и експертен опит на ЕИБ, но същевременно се взема предвид фактът, че новата програма ще обедини в едно всички съществуващи инструменти, както и че и други партньори по изпълнението освен ЕИБ ще имат възможност за пряк достъп до гаранцията на ЕС. Позицията на Съвета предвижда програмата InvestEU да бъде управлявана от:

  • управителен съвет, състоящ се от четирима представители на Комисията, трима представители на ЕИБ и двама представители на другите партньори по изпълнението, на който е възложено да определя стратегическите и оперативните насоки за InvestEU.
  • консултативен съвет, състоящ се от представители на партньорите по изпълнението и представители на държавите членки, който предоставя експертни съвети на Комисията и на управителния съвет.
  • по отношение на финансирането и инвестициите — инвестиционен комитет, съставен от независими експерти и отговарящ за предоставянето на външни експертни становища при оценката на инвестиции във връзка с проекти.

Следващи стъпки

Европейският парламент прие позицията си по InvestEU на 16 януари 2019 г. Въз основа на този частичен мандат за водене на преговори председателството ще започне преговори с Европейския парламент възможно най-скоро.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.