ЕК с четири ключови препоръки към България

EU-Flag

Европейската комисия (ЕК) отправя четири препоръки към България като част от процедурата Европейски семестър. Процедурата беше въведена през 2011 г. заради дълговата криза в еврозоната и като начин за ранно идентифициране на рисковете пред икономиките и прекомерните дисбаланси.

Страната ни остава и единствената в Европейския съюз (ЕС), която не се справя достатъчно добре с дисбалансите. Кипър, Италия и Португалия се предвижда да излязат от процедурата за прекомерни дисбаланси. ЕК препоръчва и да бъдат прекратени процедурите при прекомерен дефицит срещу Хърватия и Португалия.

Единствено на Италия и Румъния им се отправят предупреждения заради фискални проблеми.

ЕК препоръчва България да продължи с мерките за подобряване на събираемостта на данъците и спазването на данъчното законодателство, както и да намали дела на неформалната икономика и недекларирания труд.

ЕК посочва, че  събираемостта на данъците продължава да се подобрява, но все още има проблеми с изпълнението на данъчното законодателство заради високия дял на „сивата“ икономика. Ограничени резултати дават и мерките за намаляването на административната тежест.

Брюксел препоръчва и да се продължи с прегледа на финансовия сектор, по-точно - презастрахователните договори, трудните за оценка активи и експозициите към свързани лица.  В доклада се настоява за подобряване на банковия надзор, който да възприеме по-консервативен подход за решаване на  проблемите с оценките на неликвидните финансови инструменти и активи и инвестициите в свързани лица.

ЕК посочва, че все още е твърде висок и делът на необслужваните корпоративни кредити, за което препоръчва реформа на рамката на несъстоятелността и  развиване на вторичния пазар на проблемните  кредити.

Брюксел препоръчва и подобряване насочването на активните политики на пазара на труда, реформа на образованието, здравеопазването и продължаваща борба с бедността.

Последната препоръка е свързана с изпълнението на Националната стратегия за обществените поръчки до 2020 г. и като цяло подобряване на организацията и изпълнението на процедурите.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.