ЕП подкрепя търговското споразумение между ЕС и Япония

european-parliament-1274765_640

Европейският парламент подкрепи споразумението за свободна търговия между ЕС и Япония, най-голямото двустранно споразумение, сключвано някога от ЕС. Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония, прието с 474 гласа „за“, 125 гласа „против“ и 40 гласа „въздържал се“, ще доведе до премахването на почти всички мита, които възлизат на стойност от над 1 млрд. евро годишно за предприятията от ЕС.

Това представлява ясен сигнал за подкрепа на свободната и справедлива търговия, основана на привила и ценности, „във времена на сериозни протекционистки предизвикателства“.

Докато най-чувствителните сектори за ЕС като производството на ориз остават защитени, то вина, сирене, говеждо, свинско месо, макаронени изделия, шоколад и бисквити ще бъдат внасяни безмитно или веднага, или след преходен период. 205 стоки с европейски географски индикатори ще бъдат защитени, за да се помогне на малките и средни предприятия (МСП), които представляват 78% от износителите за Япония. Парламентът призовава Европейската комисия да установи звена за контакт с тях, така че те да могат бързо да се възползват от споразумението, пише economy.bg.

Япония отваря своя пазар на железопътните и на обществените поръчки в основните си градове за европейската конкуренция. Електронната търговия, международният морски транспорт и пощенските услуги също ще бъдат либерализирани.

Европейският парламент също така прие Стратегическо споразумение за партньорство с 535 гласа „за“, 84 гласа „против“ и 45 гласа „въздържал се“, което разширява сътрудничеството в области като енергетика, образование, изследвания и развитие, развитието и борбата срещу изменението на климата и тероризма.

Евродепутатът Момчил Неков коментира: „Споразумението на Европейския съюз с Япония е естествена стъпка към засилване на отношенията с този традиционен и предвидим партньор. С влизането си в сила на 1 февруари 2019 то дава признание и защита за българските вина със Защитено географско указание: Дунавска равнина и Горнотракийска низина. Това е национален успех, защото дава видимост на родните продукти на голям пазар, на който те имат утвърдено име. Българското кисело мляко също ще може да бъде добавено към списъка с храни, когато производителите завършат успешно защитата на национално и европейско ниво“.

Япония вече е ратифицирала споразумението. След подкрепата на търговското споразумение от Европейския парламент се очаква Съветът на ЕС да даде своето финално одобрение на 21 декември, което ще позволи влизането му в сила на 1 февруари 2019. За да влезе в сила стратегическото споразумение, трябва да бъде ратифицирано от всички държави членки.

Икономическото споразумение за партньорство между ЕС и Япония, подписано на 17 юли 2018 г., създава търговска зона за 600 милиона души и покрива една трета от глобалния БВП и около 40% от глобалната търговия. В момента текат преговори по отделно споразумение с Япония за защита на инвестициите.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.