Приемането на еврото ще зависи от икономическото сближаване на България с еврозоната

coins-2-Pixabay

Точният момент на приемане на еврото ще зависи не толкова от маастрихтските критерии за номинална конвергенция, които България в голяма степен изпълнява в продължение на много години, колкото от реалната конвергенция на икономиката. За ускоряване на реалната конвергенция е необходимо да бъдат въведени структурни и институционални политики, които да бъдат последователно прилагани.

Това коментира управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, цитиран от пресслужбата на институцията, във връзка с констатациите на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за готовността на страната ни да приеме еврото.

По този начин процесът на присъединяване към еврозоната, започващ с участието на националната парична единица във валутния механизъм ERM II, ще бъде катализатор за по-нататъшен напредък, приспособяване и реформи. Всичко това в крайна сметка ще окаже благоприятно влияние върху икономиката независимо дали сме в еврозоната, или все още извън нея, казва Радев.

България показва убедителни макроикономически показатели. Повече от две десетилетия имаме парична стабилност. Обменният курс на лева е фиксиран към еврото и паричният съвет е непоклатим както в добри, така и в лоши времена, дори и по време на кризата през 2008 г. България поддържа като цяло балансиран бюджет и е известна с третото най-ниско съотношение дълг/БВП в ЕС. Банковият сектор е здрав, с капиталова адекватност и ликвидност над средните за ЕС, подчертава Радев.

Логично е да се очаква, че страна с такъв опит следва да не бъде спирана, а да се приветства тръгването й по пътя към еврозоната чрез участието на лева – националната парична единица, в механизма ERMII, смята той.

Като бъдещ член на еврозоната България проявява силен интерес към реформите в нея. В този по-общ контекст пълното изграждане на банковия съюз например е сред приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през първото полугодие на 2018 г., уверява гуверньорът на БНБ.

Същевременно ние добре съзнаваме, че ако желаем България да стане пълноправен участник в процеса на реформи на европейско равнище, трябва да задълбочим допълнително собствените си реформи. Трябва да трансформираме своето устойчиво икономическо възстановяване в трайна реална конвергенция, заключава той.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.