БНБ обмисля мерки за намаляване на необслужваните кредити

BNB-Wikipedia

Централната банка на България обсъжда мерки за намаляване на нивото на необслужваните кредити, което спада, но все още е тежест за добре капитализирания банков сектор на страната, каза управителят Димитър Радев в интервю за Ройтерс, съобщават от БНБ.

Финансовата система на България се стабилизира след фалита през 2014 г. на четвъртата по големина кредитна институция в страната, но лошите кредити остават предизвикателство, според докладите на Международния валутен фонд и Европейската комисия.

Прегледът на качеството на активите и стрес теста, които Централната банка извърши миналата година с цел да възстанови доверието в сектора, помогнаха на банките по-добре да оценяват кредитните рискове и да ограничават лошите кредити, каза още той пред Ройтерс.

„Ще създадем подходящите условия за намаляване на необслужваните кредити, което банките ще трябва да направят“, заяви Радев в интервюто.

Делът на необслужваните кредити спадна до 13.2% в края на 2016 г. от 14.6% в края на 2015 г. До края на март делът се понижи още до 12.6%, но това все още е доста над средното ниво за ЕС от около 5.5%.

„През последната година е налице видима низходяща тенденция. Убеден съм, че ще консолидираме тази тенденция до, като цяло, сигурни нива“, каза той, без да посочва конкретни срокове.

Централната банка е в процес на разработване на регулаторни мерки и насоки за увеличаване на провизиите за загуби по кредити, повишено отписване на несъбираеми кредити, и за насърчаване на по-консервативно оценяване на кредитите и обезпеченията, каза Радев, и добави, че провизиите и капиталът са достатъчни за покриване на необслужваните кредити.

Той посочи, че БНБ ще подкрепи развитието на вторичен пазар за лоши кредити и ще наложи по-голяма прозрачност.

 

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.