Инвестициите в бизнес имоти в Централна и Източна Европа се увеличават със 70% през първото тримесечие

real-estate-office-Pixabay

Първото тримесечие на 2017 г. се характеризира със стабилно макроикономическо развитие на страните от Централна и Източна Европа. Индустриалното производство, търговията и износа дават предпоставки за позитивни предварителни очаквания за ръста на БВП, който през разглеждания период регистрира внушителни стойности, вариращи между 2,9%-5,7% на годишна база, посочва се в доклад на консултантската компания Colliers.

Притокът на инвестиции в бизнес имоти към региона се увеличава със 70% на годишна база през първото тримесечие на 2017 г. Размерът му, равняващ се на 2,8 млрд. евро, е малко над прогнозата на Colliers, възлизаща на 2,3 млрд. евро.

Паричните потоци към Чехия (с дял от 56% от общия) и Унгария (19%) допринасят в най-голяма степен за това развитие. Секторът на търговските площи привлича 47% от инвестициите, надминавайки офисите, чиито дял е 21%. С потенциал и с най-бърз растеж е секторът на хотелите, където е била реализирана транзакция с портфолио от имоти, възлизаща на 415 млн. евро (15% дял).

Местните инвестиции между държави от Централна и Източна Европа са в размер на 27%, а трансграничните – на 18%. Марк Робинсън, Специалист проучвания, Colliers CEE, коментира: „ Инвестициите от Чехия към Словакия, Унгария, Румъния и Полша са с най-голям принос за това развитие, дори и преди прекратяването на тригодишния режим на ограничаване на валутния курс на чешката крона на 6ти април, което вероятно допълнително ще засили бъдещата покупателна способност на инвеститори от страната. От другите големи източници на капитал през 2016 г., азиатските инвестиционни фондове са реализирали едва 2% транзакции в ЦИЕ през първото полугодие на 2017 г. , а южноафриканските - нула. Съответно, европейските такива са си възвърнали част от пазарния дял, който достига 31%.“

Дали високите резултати от 2016 г. в размер на 12.2 млрд. евро могат да бъдат надминати през 2017г.? Стабилното макроикономическо развитие в региона през първото тримесечие изненада повечето анализатори: силният период за индустриалното производство, търговията, износа (включително към Германия) доведе до ръст на БВП в ЦИЕ между 2.9% - 5.7% на годишна база. Индексът на института Ifo, определящ нивото на бизнес климата в Германия, за месец май регистрира най-високите си стойности – 106.5, което допълнително затвърждава позитивните очаквания за недвижимите имоти в Централна и Източна Европа.

Основният риск остават високите разходи за финансиране на инвестиционни транзакции в резултат на увеличението на лихвите по облигациите. До момента няма достатъчно индикации, че този риск ще се материализира, за което свидетелства и развитието на пазара през разглеждания период.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.