БФБ предлага промени в правилата за изчисляване на индексите

calculator-3

Българската фондова борса (БФБ) предлага да се променят правилата за изчисляване на индексите, съобщават от борсата.

Процедурата по обществено обсъждане на новите предложения ще тече до края на май, допълват от БФБ. Предложенията са изпратени на браншовите и бизнес организации, като се планират и срещи дискусии.

Предложенията за промени са свързани със ситуацията, в която „Еврохолд България“ влезе в основния индекс SOFIX при последното му ребалансиране през март. При изчисленията не са отчетени правилно нито броя акции, нито фрий-флоута на компанията.

Основните промени са свързани с процедурите при обработването на корпоративни събития.

Корпоративните събития могат да доведат до промяна в единичната пазарна цена и/или в броя акции в съответната емисия, съответно на пазарната й капитализация и пазарната капитализация на фрий-флоута й, посочват от БФБ. Те имат отношение и към изчислението на отделните индекси, а и към процеса на селекция на емисии при редовни и извънредни ребалансирания на индексите.

С цел коректно определяне на базата и изчисление на индексите на БФБ-София подробно са описани стъпките при всяко едно от обработваните събития, като е уточнено кога и по какъв начин се извършват промени в единичната пазарна цена и/или в броя на акциите в емисията.

С изключение на разпределение на дивидент в акции, основният източник на информация ще бъде Централен депозитар, тъй като в него се поддържа актуалният регистър за всички емисии, допуснати до търговия на борсата.

БФБ предлага и промени в дефиницията за фрий-флоут и фрий-флоут коефициент.

Предвиждат е и промени в критериите и начина на ранкиране на емисиите, които се включват в основния индекс SOFIX. Предлага се да се намали двойно прагът за пазарна стойност на фрий-флоута за влизане в бенчмарка – от 10 млн. лева на 5 млн. лева.

Предлага се и въвеждането на нов критерий за наличен спред между цените „купува“ и „продава“ при тест в размер на 10 хил. лв. в не по-малко от 68,27% (доверителен интервал в размер на едно стандартно отклонение, two-tail test) от наблюденията.

При селектирането на компании за включване в SOFIX ще не вземат предвид пазарната стойност на фрий-флоута, броят сделки за последните 6 месеца, медианата на седмичния оборот за последните 6 месеца и средноаритметичната стойност на спреда при изпълнени поръчки „купува“ на стойност 20 хил. лв. и поръчки „продава“ на стойност 20 хил. лв. за последните 6 месеца.

Всички тези критерии ще имат еднаква тежест.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.