Френска компания иска да конвертира пътнически в карго самолети в България

samolet-Pixabay

Френската компания Trade Company Finances проучва България за преконструирането на пътнически в товарни самолети за карго услуги. Това стана ясно по време на среща на главния секретар на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) Росица Апостолова с бизнес делегация от Департамента Вал д’Oаз (CEEVO), намиращ се в Парижкия регион.

Фирмата работи със свои американски партньори и избира между няколко страни от Югоизточна Европа. В момента преконструирането от пътнически в карго самолети се извършва единствено в САЩ, обясни Йосеф Херайеф, директор на компанията.

Предвижда се тази дейност да започне да се осъществява и в Европа. За целта се търсят подходящи местни партньори в Югоизточна Европа, включително и в България.

Първоначално се планира да бъдат наети 150 инженери и техници за стартиране на проекта с цел конвертиране на около 15 самолета годишно. В САЩ се конвертират около 150 самолета годишно, като изпълняват поръчки от цял свят. Има недостиг на карго самолети и доста заявки са на изчакване, подчерта Херайеф.

Главният секретар на ИАНМСП Росица Апостолова посочи, че България вече работи в областта на авиоиндустрията след стъпването на няколко чужди компании за ремонт на самолети и части. Освен това редица малки и средни предприятия могат да бъдат поддоставчици.

Френската делегация се срещна и с ръководството на Техническия университет в София. Ректорът проф. Георги Михов представи възможностите за обучение на студенти в авиоиндустрията. В транспортния факултет на университета има специалност „Авиационна техника“, както и се провеждат обучения по поръчка и съвместно с компаниите в България.

В Техническия университет се обучават 12 000 студенти, като има и над 1000 чуждестранни, предимно от Турция.

Генералният директор на Комитета по икономическо развитие на Департамента Вал д’Oаз Жан-Франсоа Бенон обясни, че в района на департамента работят над 44 000 фирми, от които 1 200 чуждестранни. Комитетът обединява предимно малки и средни предприятия, но има и големи международни компании. Основните представени сектори са авиоиндустрията, информационни технологии, козметика и парфюмерия, биотехнологии, сигурност и др. На територията на Вал д’Oаз са разположени 11 университета, в които се обучават над 35 000 студенти и 22 научни центъра.

Френската компания Elokami е мултимедийна агенция и търси партньорство в областта на киното и звукозаписната индустрия. Фирмата работи с Юнивърсъл мюзик. Предстои да се запознаят с възможностите на „Ню Бояна“ за снимането на филми в България.

Друга френска компания – Copac, е сред най-големите производители на метални конструкции. Търсим индустриални партньори за производството на различни елементи в България, каза оперативният директор Оливие Демесенс. Copac оперира още в Китай, Индия и Тунис.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.