Схемата за подпомагане на сектор плодове и зеленчуци - пред провал?

fruits

Седмица преди крайния срок за подаване на заявления по схемата за подпомагане на производителите на качествени плодове и зеленчуци, в областните дирекции на ДФ Земеделие нямат указания за прием на съответните документи. Това сигнализират членове на Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/.

[one_half]

В началото на миналия месец Държавен фонд „Земеделие” взе решение да осигури държавна помощ под формата на преки субсидии за производителите на плодове, зеленчуци и гъби, като приемът на заявления започна на 15 октомври. Над месец по-късно обаче се оказва, че служителите по места не са наясно как ще се осъществява подпомагането, алармират земеделците.

„Години наред по линия на асоциацията апелирахме за разработване на механизми за подкрепа на производителите на база произведена и реализирана българска продукция, това се случи, има осигурено финансиране със заложените 15 млн. лева в бюджета за 2012 година, а всъщност пак опираме до липса на координация между институциите и безхаберие.”, коментира Цветан Цеков, председател на експертния съвет по плодове и зеленчуци към АЗПБ. Той допълни още, че се коментира, че в бюджета за 2013 година се предвижда увеличение на средствата в това направление, но в крайна сметка тези, за които е предназначено подпомагането на практика не могат да се възползват.

[/one_half]

[one_half_last]

По думите на друг представител на АЗПБ , Красимир Кумчев, той е изпълнил всички изисквания за кандидатстване по схемата и е подал необходимите данни за произведените и реализирани количества в Българската агенция за безопасност на храните. Имайки предвид, че наближава крайният срок, 30 ноември, се е свързал с експерти от ОД на ДФЗ Пловдив, откъдето са му отговорили, че към момента формулярите не са одобрени  от МЗХ.

Ето защо от земеделската асоциация призовават за своевременно изпълнение на поетите ангажименти към сектор плодове и зеленчуци.

„В резултат на липсата на политика в този сектор за последните 20 години, средно 15 пъти са намалели площите и тази тенденция се запазва. Проучване на Института за пазарна икономика отчита 60% спад в българското производство през последните 10 години. Ако този тренд продължи, в рамките до 5 години няма да има родно производство.”, се посочва в съобщението на АЗПБ.

[/one_half_last]

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.